Haber Detayı
03 Aralık 2017 - Pazar 12:45
 
VAN'A GİDECEĞİM İÇİN HEYECANLANIYORUM
Rutkay Aziz, ilk defa 1971-72 yıllarında Van'da oynadığını, 18-19 Aralık tarihlerinde "Adalet Sizsiziniz" oyunu ile uzun yıllardan sonra ikinci kez tiyatro seyircisinin karşısına çıkacağını belirterek, bu buluşmada Vanlı seyircilerden çok daha iyi tepki beklediğini söyledi.
Köşe Yazıları Haberi
VAN'A GİDECEĞİM İÇİN HEYECANLANIYORUM

Yazarımız Ümran Öztürk Ünlü Tiyatro, Sinema Sanatçısı ve Yönetmen Rutkay Aziz’le İzmir'de keyifli bir sohbette buluştu.

 

Türkiye'nin nitelikli tiyatro yönetmen, oyuncu ve sinema aktörlerinden Rumuz Goncagül, Sakıncalı Piyade, Ana, Bir Ceza Avukatının Anıları oyunları… Yer Demir Gök Bakır, Sis, Piano Piano Bacaksız, Geçmiş Bahar Mimozaları, Ada, Yol… Filmlerinin unutulmaz oyuncusu, yönetmen, ünlü tiyatro adamı, 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü, Evler Evler adlı oyunuyla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Sis filmi ile Türkiye Sinema Yazarları Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü sahibi Rutkay Aziz ile " Adalet Sizsiniz" oyunu sonrası perdeci oyuncuları, Muhsin Ertuğrul, tiyatro ve yeni vizyona giren Yol Ayrımı filmi üzerine konuştuk. Yaptığımız sıcak ve samimi söyleşi…

 

Muhsin Ertuğrul'a vefa ve saygıdan dolayı perdeci adını aldığınızı, Perdeci oyuncularını ve "Muhsin Ertuğrul'un perdesinden çıktılar" sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Onur duyduğumuz, gurur duyduğumuz bir değerlendirme. Rus yazarlar Gogol'un paltosundan çıktık derler ya bizler de Muhsin Ertuğrul'un bir biçimde ceketinden çıktık diyelim. Bu hem Taner için, hem Ümit için, hem benim için hem de Metin Deniz için bu anlamda bizim ona olan büyük bir sevgimiz ve saygımız var. Muhsin Ertuğrul bizim büyük bir öğreticimizdi aynı zamanda çok şey öğrendik açıkçası özellikle tiyatro disiplini, tiyatro sevdası ve tiyatronun bir demokrasi mücadelesindeki yeri açısından çok öğreticiydi ona duyduğumuz bu sevgi ve saygı gereği perdeci adını almaktan da onur duyduk.

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün Tiyatro bir toplumun kültür düzeyinin aynasıdır sözünü günümüze uyarlarsak aynada bugünkü kültür düzeyimizi nerede görüyorsunuz?

Ben çatlamış olarak görüyorum. Birazda kırık dökük olduğunu da söyleyebilirim. Bu her çalışma için değil bütünü yansıtmıyor sözlerim. Muhakkak ki Türkiye'nin demokratikleşmesi doğrultusunda her anlamda, her alanda olumlu çabalar var. Bunu inkâr etmeyeyim. Çok önemli bir söz bu Mustafa Kemal'in bu sözü ama dediğim gibi Aynada çatlaklar var kirlilikler var. Kısacası çok ciddi bir şekilde ülke değerler kaybına uğramıştır. Kültürel bir kirlilik yaşıyor. Bunun önüne nasıl geçeceğiz mücadeleyi bırakmadan umudu bırakmadan oyunu siz de izlediniz oyunumuzda da bu mesajlar yok muydu?

 

Kültür Bakanlığının tiyatrolara verdiği ödenekler var. Bunlardan yararlana biliyor musunuz?

Hayır, bizim Ankara Sanat Tiyatrosu yaklaşık altı, yedi yıldır yararlanmıyor bunun dışında Dostlar Tiyatrosu olsun başka tiyatrolar da olsun özellikle gezi olayından sonra politik bir tavır almıştır bakanlık cezalandırma yoluna gidiyor. Buna rağmen bu tiyatrolar hala ayaktalar. Genco'da ayakta Aysa'da ayakta. Yani bu yaklaşımı hiç doğru bulmuyorum. Bir ülke ekonomik kalkınmasıyla birlikte kültürel kalkınmasına da bir o kadar önem vermek zorunda. Bunun için de tiyatrosuna, edebiyatına, operasına, sinemasına balesine önem vermek, önemsemek zorunda bu yaklaşımları çözemiyorum açıkçası.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı