301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 18:09
 
VAN'A SAYGI VE VEFA
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen 'Van'a Saygı Gecesi' büyük ilgi gördü. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan öncülüğünde hazırlanan gecede Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve gazetemizin yazı işleri müdürü, yazarımız İkram Kali "Van Hizmet" ödülüne layık görüldü. Gece renkli görüntülere sahne oldu.
Van Haber Haberi
VAN'A SAYGI VE VEFA

Hacı Yılmaz

 

Van YYÜ Van'ın Kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle düzenlediği 100. Yılda 100 Etkinlik teması kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler dizisi devam ediyor.

Van YYÜ ilk fakültesi olan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan, dekanlık yönetimi, personeli ve öğrencileri tarafından düzenlenen "Van'a Saygı Gecesi" anlamlı ve renkli görüntülere sahne oldu. Gecede Van'a yaptıkları hizmetlerden dolayı Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yazı işleri müdürümüz ve köşe yazarımız İkram Kali, Van Türk Musiki Derneği Başkanı Zerrin Akköprü  Eskitaşçıoğlu, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Feyyaz Tokar Parkı Müdiresi  Rezzan Bayram, emekli Doktor Süheyla Dabbağoğlu ve şair yazar Timurlenk Bozkurt'a "Van Hizmet Ödülü" verildi. 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından her yıl düzenlenen "Geleneksel Buluşma Gecesi"nin üçüncüsü önceki akşam; Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, Büyükşehir Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahit Aktaş,  Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aslan Genel Sekreter Prof. Dr. Yusuf Uzun ve Van MYO Müdürü Doç. Dr. M. Zeki Duman'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

"Katılımcılar keyifli anlar yaşadı"

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Doğan Yurtlu, Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen gecede katılımcılara keyifli anlar yaşattıklarını belirterek, "Bu yıl "Van'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yüzüncü Yılı" anısına gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında en geniş katılımlı olanı, hiç şüphesiz ki önceki akşamki buluşma gecesiydi. Edebiyat Fakültesinin her yıl adeta gelenek haline getirdiği buluşma geceleri, genellikle öğrencilerin sanatsal ve tiyatral yeteneklerini konuşturdukları, müzik ve şiir dinletilerinde bulundukları bir araya dönüşmektedir. Akademik yılın sonuna doğru gerçekleştirilen bu etkinliklerle hem öğrencilerin hem de akademik ve idari personelin kaynaşması sağlanmaktadır. Bu anlamda dün geceki etkinlik de muhteşem bir gösteri ve müzik dinletisiyle katılımcılara keyifli anlar yaşattı" dedi.

"Van YYÜ'nün gözde birimlerinden biriyiz"

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin gözde birimlerinden biri olduklarını belirten Yurtlu, "Bugüne kadar genellikle kuruluş misyonuna uygun olarak yapmış olduğu entelektüel, sanatsal, kültürel ve sportif Yurtlu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin en gözde birimi olmayı başaran Edebiyat Fakültesi, üç yıl öncesinde "Onur Gecesi" adını verdiği bir etkinlikle, o yıl içinde fakülteye katkı sunan, ancak hayatını kaybeden personeli anısına, ertesi yıl yine adını "Vefa Gecesi" verdiği ve geçmişte Fakülteye katkı sunmuş, ancak daha sonra farklı kurumlara geçmiş olan idari ve akademik personeli anısına anlamlı bir gece düzenlemişti. Dün geceki düzenlenen üçüncü etkinliğin adını "saygı gecesi" aldı. Geceye damgasını vuran en önemli olay, Van'da gerek bireysel çabalarıyla, gerekse kurumsal olarak yapmış oldukları hizmetlerle öne çıkan ve toplumda saygın bir yer edinmiş isimleri hatırlamak, onları anmak ve bir plaketle taltif etmekti" ifadelerini kullandı.

"100. yılda 35 etkinlik gerçekleştirdik"

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan, Van'ın tarihsel geçmişine, coğrafi kimliğine ve kültürel mozaiğine değinerek, "Fakülte olarak 100. Yıl etkinlikleri kapsamında son iki ay içinde konferanslar, paneller, söyleşiler, sergiler, sunumlar, müzik ve şiir programları gibi farklı alanlarda 35 etkinlik gerçekleştirdik. Bu hafta düzenleyeceğimiz altı ve haftaya yapacağımız iki etkinlikle bu sayı kırkı geçecektir. Bu yılki temamızla Van'a hizmet eden vefa ve saygıyla gönülden bağlı olan bazı değerlerimizi de ödüllerle anmak istiyoruz. Bu kategoride seçtiğimiz isimlerin en önemli ortak noktaları Van'a hizmet aşkları ve Van'ın Yüzüncü Yılı anısına yaptıkları hizmetlerdir. Ayrıca bu yıl, Van'a gönülden bağlı olan annelerimize pozitif ayrımcılık yaparak seçimlerde kadınları tercih ettik" dedi.

 

Rektör Prof. Dr. Peyami Battal'da Van'da yaşamanın ve Vanlı olmanın önemine dikkat çekerek emeği geçenlere teşekkür etti. Battal, Van'ın Düşman İşgalinden kurtuluşu anısına bu yıl yüz etkinlik düzenlemeyi planladıklarını ancak bir ay içinde bu sayısı aştıklarını kaydetti.

Büyükşehir Genel Sekreteri Mustafa Yalçın'ın kısa bir değerlendirmesiyle devam eden gece; Van'a hizmet eden vefa ve saygıyla gönülden bağlı olan bazı isimlere ödüller verilmesiyle devam etti.

Gazetemiz yazı işleri müdürü İkram Kali, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

VAN'A SAYGI, VEFA VE HİZMET ÖDÜLLERİ

Ödüllerin ilki, çok kısa bir süre önce Van'a atanmasına rağmen, halkla iç içe olan, yaptığı hizmetlerle kısa sürede halkın sevgisini kazanan Van Valisi Murat Zorluoğlu'na verildi. Vali Zorluoğlu'nun, eğitime, kadınlara, engellilere, çocuklara, yardıma muhtaç olanlara, kültüre, sanata, girişimcilere özel bir önem verdiğine, valilik ve belediyenin imkânlarını birleştirerek Van'da önemli projeleri hayata geçirmeye çalıştığına değinen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zeki Taştan "Sayın Valimiz bu projeler Van'ın kalbinde Kent Meydanı, Van Golü'nü kirlenmekten kurtaracak Kirli Atık Su Biyolojik Arıtma Tesisi, Van'ın hafızasını ve kent kimliğini koruyarak gelecek kuşaklara aktaracak Kent Müzesi, Katı Atık Depolama Alanı Projesi, Akdamar Adasına  tatlı su ve ışıklandırma, İki Nisan Caddesi ve diğer ana caddelerin prestij görünüme kavuşturma, Peynirciler Çarşısı yenileme, Yeni Hayvan Pazarı, yeni yollar açılması ve park projeleri hayata geçirdi. Ayrıca Valimiz kaymakamlık ve belediyeler ile koordinasyon içinde alt yapı ve  yenileme projelerini de hayata geçirmeye çalıştı" dedi.

İkinci ödül, Van'ın Yüzüncü Yılı Kutlama etkinliklerinde başta isimlerden biri olarak öne çıkan Van'ın tanınmış gazetecisi, yazar ve eski bürokratı gazetemizin yazı işleri müdürü ve yazarı İkram Kali'ye verildi.  Prof. Dr. Zeki Taştan "Özellikle onun teklifiyle 100. Yıl kutlamalarının, her yerde 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü olarak anılmaya başlandı. Van Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü kuran uzun yıllar burada başarıyla görev yapan Kali, yerel basının gelişmesine, Van'ın  tanıtılmasına katkılar sağladı. Vanspor'un 1. Lige çıkarılmasında ve 1. Lig'de Basın Sözcüsü ve Genel Sekreteri olarak emek ve çabaları oldu. Son olarak Van Kent Müzesi, 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü, Türk Müziği Devlet Konservatuarı, Van'ın Kurtuluşu'nun 100. Yılı çalışmalarında isim babalığı yaptı. Halen Vansesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak Van'a katkı sağladığı için bu ödüle layık görüldü" ifadelerini kullandı.

Diğer ödüller, geceye saygı adına yıllardır Van'a hizmet eden ve durup dinlenmeden çalışan Van sevdalıları olan annelere verildi. Yıllardır Van Türk Musiki Derneği Başkanı ve solisti olarak Van'a hizmet eden Zerrin Akköprü'ye, aynı şekilde yıllardır gece gündüz demeden Van Feyyaz Tokar Eğitim Gönüllüler Parkı Müdiresi olarak görev yapan ve  binlerce çocuğun eğitim ve sosyalleşmesine destek sağlayan Rezzan Bayram'a ödülleri takdim edildi. Ödüle layık görülen diğer bir kadın ise yıllardır hekim olarak Van'a hizmetlerde bulunmuş olan ancak rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan Van eski belediye başkanı Tayyar Dabboğlu'nun eşi Dr. Süheyla Dabbağoğlu idi. Ödül alan diğer isimlerden birisi de Van'ın tanınan simalarından halk şairi Timurlenk Bozkurt'du. "Saygı Gecesi"nde gerek Van'ın idari, mülki amirleri ve akademisyenleri, gerekse Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin geniş katılımıyla gerçekleşen etkinlikle, Türkiye'nin dört bir tarafından derlenen türküler ve okunan şiirlerle Van'a olan muhabbet dile getirildi. Edebiyat Fakültesi, etkinliğiyle yine muhteşem bir geceye imza attı.

GECEDE SÜRPRİZLER

Gece, öğrencilerin uzun süredir hazırladıkları şiir ve müzik dinletileriyle devam etti. İrem Güven'in dedesi şair yazar merhum Abbas Güven'in anısına okuduğu şiir duygusal anlar yaşattı. Rektör Peyami Battal ve eşi Sahibe Battal'ın öğrencilerin ve personellerin ısrarları üzerine söyledikleri türküler ve Van Büyükşehir Genel Sekreteri Mustafa Yalçın'ın kısa süre önce vefat eden Cemal Safi'ye ait okuduğu şiir, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zeki Taştan'ın okuduğu Monalisa şiiri büyük alkış aldı.

 

Gece söylenen türküler çekilen halaylar ile son buldu.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı