301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 11:42
 
Van balığı bu kez şehir merkezine göç etti
Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek göç eden Van balığı için alınan önlemler etkisini göstermeye başlarken, binlerce balık ise kent merkezine doğru göç etti.
Van Haber Haberi
Van balığı bu kez şehir merkezine göç etti

Van Gölü'ndeki tek balık türü olan Van balığı, üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz arasında tatlı sulara göç ediyor. Van’ın merkez Tuşba ilçesinde bulunan Akköprü Deresi’nde suyun akışının tersine doğru yüzen Van balıkları, eşsiz bir görüntü sunuyor. 

Kent merkezinde geçmiş yıllarda çok az sayıda görünen Van balığı, son yıllarda alınan önlemler sayesinde şehir merkezinden geçen Akköprü Deresi’ne doğru göç etti. Vatandaşlar şehir merkezindeki göçü hayranlıkla izlerken, Van balıklarının ise suyun akışının tersine doğru yüzdüğü ve önüne çıkan engeli uçarak aştığı görüldü. 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi Mustafa Akkuş, Van’ın dünyada içinde balıkların göç ettiği tek şehir olduğunu belirtti. İnsanların hayranlıkla göç eden Van balığını izlediğini ifade eden Akkuş, “Nisan ve temmuz aylarında Van Gölü’nde yaşayan ve endemik bir tür olan Van balıkları, sürüler halinde derelere göç ediyor. Şu an şehrin merkezine kadar giren binlerce balığı görüyoruz. Dünyada içinde balıkların göç ettiği bir şehir var mı diye sorsak? Tek bir şehir var, o da Van’dır. Şu an etrafımızda onlarca insan toplanmış bir şekilde şehrin merkezine kadar giren balıkların göçlerini seyrediyor” dedi. 

“İnanılmaz bir güzellik” 

Vatandaşın yürüdüğü yolun hemen kenarında Van balığı göçünün görülmesinin eşsiz bir güzellik olduğunu dile getiren Dr. Mustafa Akkuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Van balıklarının ekonomiye katkısı yaklaşık 15 milyon dolardır. Eğer bu değeri koruyabilirsek,Van balığının eko-turizm yönünü ön plan çıkarırız ve bu göçü izlemeye binlerce insanı buraya çekebiliriz. İnanılmaz bir güzellik. Şehrin içerisinde, yürüdüğünüz yolun hemen kenarında göç eden balıkları görüyorsunuz. Bunu dünyada görebileceğiniz başka bir şehir yok. Dolayısıyla bu kutsal yolculuğu izlemek için herkesi buraya davet ediyoruz.” 

“Van balığı için alınan tedbirler etkisini gösterdi” 

Van balığı için alınan önlemlerin etkisini gösterdiğini ve bu nedenle binlerce balığın şehir merkezinden geçen Akköprü Deresi’nde görüldüğünü ifade eden Akkuş, “Van balığı her yıl Akköprü Deresi’ne giriyor ama kaçak avcılığın çok olduğu yıllarda böylesi yoğun bir göç göremiyoruz. Şu anda burada binlerce balığın göç ettiğini görüyoruz. Bu da bize koruma tedbirlerinin çok iyi yürütüldüğünü gösteriyor. Eğer Van balığını üreme döneminde hakkıyla korursak, şehrin içinde göç eden milyonlarca balığı burada olduğu gibi görürüz, ama koruyamazsak geçen yıllarda olduğu gibi bomboş bir dere görürüz” diye konuştu. 

Van balığı göçünü izleyen Erdal Öztürkçü isimli vatandaş ise, balık göçünü şehir merkezinde görmekten mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Akköprü Deresi’nin ıslahının bu göçe katkısı oldu. Çok güzel manzara. Vatandaşımız; belediyelere, emniyete gerek duymaksızın bu balıkları avlamasınlar. Vatandaşın kendisi bilinçli olması lazım. Bir tane yumurta binlerce balık demektir” şeklinde konuştu. 

Herkesin bu göçü görmesi gerektiğini dile getiren Alaattin Erenol isimli vatandaş da Van balığına  sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.iha

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı