Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 09:53
 
Van balığının muhteşem yolculuğu devam ediyor
Van Gölü'nde yaşayan ve mayıs ayından itibaren suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara yumurta bırakmak için göç eden Van balığının muhteşem yolculuğu devam ediyor.
Van Haber Haberi
Van balığının muhteşem yolculuğu devam ediyor

Erciş ilçesindeki Deli Çay'a göç eden Van balığının görsel yolculuğunu bölgeye gelen binlerce insan izliyor. Van Gölü havzasında balık göçünün en güzel izlendiği yerlerden biri olan Erciş ilçesindeki Deli Çay’da bulunan balık bendine gelen ziyaretçiler, suyun akışının tersine yüzen ve önlerine çıkan engelleri zıplayarak aşmaya çalışan balıkların eşsiz yolculuğuna şahit oluyor. Yumurta bırakmak için tatlı suya çıkan Van balığı balığının avlanması 15 Nisan -15 Temmuz tarihleri arasında yasak olurken, balık göçünü fırsat bilen martılar ise yoğun bir şekilde Deli Çay'a göç eden balıkları avlıyor. Martıların suyun tersine doğru zırlayarak engelleri aşmaya çalışan balıkları avlaması da fotoğraf tutkunlarının muhteşem fotoğraflar çekmelerine olanak sağlıyor. 

Balık göçünü izlemeye gelen vatandaşlardan Ayhan Yaşar, “Çok güzel Van balığı balığımız var. Tutmayalım, avlamayalım. Yumurtlasınlar, yavru yapsınlar. Elimizden geldiği kadar balıklarımıza iyi bakalım, koruyalım” dedi. 

Ailesi ile birlikte balık göçünü izlemeye gelen Ceren Çiftçi de sık sık balık göçünü izlemeye geldiğini söyledi. Çiftçi, “Ailemizle hem Van balığının göçünü izlemeye hem de piknik yapmaya geldik. Herkesten bir isteğim var, balıklarımızı koruyalım” diye konuştu. 

“Bu mükemmel manzaraya hayran kaldım” 

Balık göçünü izlemek için arkadaşlarıyla beraber Diyarbakır’dan gelen Ekrem Çetin isimli öğretmen ise “Diyarbakır’dan öğretmen arkadaşlarımızla Van balığının göçünü izlemek için geldik. Gerçekten şu anda harika bir manzara var. Van balığının göçünü ve yumurta bırakışını ilk defa burada görüyorum. Gerçekten bu mükemmel manzaraya hayran kaldım” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, 9 günlük bayram tatilinde yoğun bir ziyaretçi sayısına ulaşılan Erciş, göç sonuna kadar yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. Balık bendindeki ziyaretçi yoğunluğu havadan drone ile de görüntülendi.iha

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van, balığının, muhteşem, yolculuğu, devam, ediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı