Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 19:28
 
Van'da Ermeni Devleti Denemesi -Belgelerle-
Kitapta, Rusların Van’ı işgalinden önce Kafkaslardan gelen militanların öncülüğünde Ermeni Taşnakların Van merkezini işgal ettikleri anlatılıyor.
Köşe Yazıları Haberi
Van'da Ermeni Devleti Denemesi -Belgelerle-

Değerli okurlar; bu hafta sizlere Prof.Dr. Cemalettin Taşkıran'ın yazmış olduğu "Van'da Ermeni Devleti Denemesi" isimli kitabı tanıtmaya çalışacağım. Kitabın tamamen arşiv belgelerine dayandırılarak yazılmış olduğunu belirtmek isterim.

 

Bilindiği üzere 1800'lü yıllarda ortaya çıkan ve 1.Dünya Harbi döneminde doruk yapan, Müslüman ve Ermenilerin onulmaz acılar yaşamasına neden olan Ermeni Meselesi, günümüzde de gündem oluşturmaktadır. Özellikle devletimizin dış ilişkilerinde krizlere sebep olmakta, Avrupa parlamentolarında istismar edilmektedir. Oysaki arşiv belgeleri incelendiğinde konunun istismara açık olmadığı ayan beyan ortadadır. Birinci Cihan Harbi öncesinden başlayarak neredeyse gün gün konu ile ilgili yazılar Devlet Arşivlerinde bulunmaktadır. Bu belgeler incelenip kamuoyunun bilgisine sunuldukça mesele daha da aydınlanmaktadır. Gönül istiyor ki konuya müdahil devletler de arşivlerini araştırmacıların çalışmalarına açmış olsunlar. Tarihi gerçekleri duygulara dayalı ve kulaktan dolma bilgilerle değil de akıl ve muhakeme ile değerlendirilme şansımız artsın.

 

Meseleye aklıselim ve samimiyet ile yaklaşarak, yaşanmışlıkları olduğu gibi kabul ederek, acılarımızı yüreğimize gömerek yaklaşmalıyız. Sarabildiğimiz oranda birbirimizin yarasını sarmaya gayret etmeliyiz. Bu meseleyi, Ermeni ve Müslüman halkın büyük acılar yaşamasına vesile olan Avrupalıların ve Taşnakların tekelinden kurtarmalıyız.             

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van'da, Ermeni, Devleti, Denemesi, -Belgelerle-,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı