301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 09:50
 
Van’da hurda metaller sanat eserine dönüşüyor
Van'da yaşayan İran uyruklu metal heykel sanatçısı Ali Mutii, hurdalıklardan topladığı malzemelerle eşsiz heykeller yapıyor.
Van Haber Haberi
Van’da hurda metaller sanat eserine dönüşüyor

Ülkesinde yaşadığı sorunlardan dolayı bir buçuk yıl önce Van'a yerleşen İran asıllı Ali Mutii, İskele Mahallesi’nde küçük bir atölye açtı. Mutii, açtığı atölyede hurdacılardan topladığı malzemelerle ortaya birbirinden güzel heykeller çıkardı. Yaklaşık 40 yıl önce İran’da başladığı metal heykelciliğini kendi imkanlarıyla geliştiren Mutii, ülkesinde yaşadığı sorunlar nedeniyle, çok sevdiği mesleğine sığındığı ülke olan Türkiye’de devam etti. Ailesiyle Van'a yerleşen Mutii, mesleği sayesinde yeniden hayata tutunmayı başardı. Atık metal hurdalardan yaptığı sanatsal figürlerle dikkat çeken Mutii, İl Göç İdaresi Müdürlüğü desteğiyle kentte şu ana kadar 2 sergi açtı. 

Metal heykel sanatçısı Ali Mutii, hurda metallerden her türlü heykeli yapabildiğini belirtti. Metalden heykel yapmanın çok zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Mutii, “Yaklaşık bir buçuk yıl önce Van'a geldim. 50 yaşındayım ve metal heykel sanatçısıyım. Hurdadan her türlü heykeli yapabilirim. Hurdacıların yanına giderek demirin kilosunu 2 liradan satın alıyorum. Hurdacıdan uygun demiri bulmak ise çok zahmetli bir iştir. Şu ana kadar demir heykellerle Van’da iki sergi açtım. Birini 8 Mart Kadınlar Günü'nde, diğerini ise Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda açtım. Açılan sergilere ilgi ise çok iyiydi. Türk halkı çok iyi insanlardır. Ben bu yüzden kendilerine çok teşekkür ederim. Yapılan bu sanatın değerini de ancak sanatçılar anlar” dedi. 

Daha büyük heykeller yapmanın maliyetli olduğunu dile getiren Mutii, belediyelerin talebi doğrultusunda kent meydanına metalden daha büyük heykeller yapabileceğini kaydetti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van’da, hurda, metaller, sanat, eserine, dönüşüyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı