301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 15:44
 
Van’da kilo işi poşet satışları arttı
1 Ocak'ta başlayan ücretli poşet uygulamasının ardından ambalaj malzemesi satıcılarında kilo işi poşet satışları arttı.
Van Haber Haberi
Van’da kilo işi poşet satışları arttı

1 Ocak 2019 tarihi itibariye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında hayata geçirilen ücretli poşet uygulamasıyla marketlerde poşetlerin 25 kuruşa satılmasının ardından Vanlı vatandaşlar alternatif olarak kilo işi poşet satan esnafın yolunu tuttu. Vatandaşlar, poşetin tanesini 25 kuruşa markette almak yerine kilo işi poşet almayı tercih etti. 

Ambalaj ürünleri satan esnaflar, vatandaşların marketteki poşete 25 kuruş vermemek için kendilerine yöneldiğini belirtti. Kilo işi poşet satışlarında bir artış yaşandığını ifade eden Mustafa Teknaz isimli esnaf, “Daha önceki yıllarda kışın maddi durumu yetersiz ve kömür kullanan vatandaşlara satış yapıyorduk. Kilo işi sattığımız poşetlerin fiyatı çok uygun. Marketler poşeti vatandaşa 25 kuruşa satıyor. Bir kilogram poşette 250 adet var. Kilosu 50 liraya denk gelen poşetleri biz 8 ile 9 liraya satışa sunuyoruz. Bu durumda kilo işi poşetler daha avantajlı oluyor. Tabi bizde daha uygun poşetler de var. Onun kilosu da 5,5 liraya denk geliyor” dedi. 

“Destek veriyoruz” 

Poşetlerin çevreye zarar vermesinden dolayı alınacak tedbirlere destek verdiklerini, ancak poşetlerin ücretli olmasından ziyade farklı tedbirlere gidilmesi gerektiği önerisinde bulunan Teknaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vatandaşların çevreyi temiz tutma konusunda daha duyarlı olması gerekiyor. Poşetleri parayla satın alan vatandaşlar sonuç olarak o poşeti yine çöp için kullanıyor. Bu durumda çevre kirliliği yine devam edecektir.” 

Caner Barın isimli bir diğer esnaf ise, çevre açısından poşetlerin ücretli olmasını mantıklı bulduğunu belirterek, “Plastik ambalaj ürünü satmamıza rağmen poşetlerin ücretli olmasını çok mantıklı görüyorum. Ancak vatandaşlar marketten 25 kuruşa aldığı poşetleri kilo işi alırsa daha avantajlı olur” diye konuştu.iha

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van’da, kilo, işi, poşet, satışları, arttı,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı