Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 17:34
 
Van'dan konut alanlar kazanıyor
Terör olaylarının son bulması, kalıcı huzur ve güven ortamının sağlanması, çağdaş belediyecilik hizmetlerinin ağır aksak gelmesiyle birlikte Van'da ekonomi başta olmak üzere yaşamın tüm alanları olumlu etkileniyor.
Köşe Yazıları Haberi
Van'dan konut alanlar kazanıyor

2011 depremlerinde panikle evini, iş yerini yok pahasına satarak memleketi Van'ı terk eden Vanlılar oldu. Buna karşılık aylarca çadırda, konteyner veya kiraladığı evde maddi manevi tüm zorluklara göğüs gererek memleketini terk etmeyen Vanlılar da.

 

Depremlerde ağır hasar görerek yıkılan sitelerin yerine yüklenici firmaları öncelikle zenginleştiren yeni siteler yükseldi/yükseliyor. On yıl önceki bazı semtleri şimdi tanımak mümkün değil.

 

Konut ve işyeri fiyatları, kiralar hızla artıyor. Kiralar bugün 1200-2500 TL arasında değişiyor. Konut ve işyerleri yüksek prim yapmaya başlayan Van'dan gayrimenkul alan herkes sonuçta kazanıyor. Zira deprem sonrası hızla toparlanan Van'ın geçmişi gibi geleceği de çok parlak.

 

2019 yılı konut satış ve kira fiyatlarına bakılarak yapılan değerlendirmeye göre 30 büyükşehirde amortisman süresi 14 yıldan başlıyor, 26 yıla kadar çıkıyor. Amortisman süresinin en hızlı olduğu il 14 yıl ile Van oldu.

 

Büyükşehirler arasında kira geri dönüş süreleri en kısa olan iller sıralamasında ilk sırada Van yer alırken ardından sırasıyla Gaziantep, Ankara, Şanlıurfa, Eskişehir ve Antalya geliyor.

 

Hafta için de Hürriyet'te yer alan konuyla ilgili haber Van'da konut alanları, almak isteyen kararsızları heyecanlandırırken gazete okurlarını şaşırttı.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van'dan, konut, alanlar, kazanıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı