301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 15:15
 
Van'dan Vaniköy'e-Haşmet Sırrı Akşener-1
Haşmet Sırrı Akşener Van doğumlu ve Van'ın değerli bir ailesine mensup. Kendisi Van Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra İ.Ü.Hukuk Fakültesi'ni bitirerek Anadolu ve Trakya'nın çeşitli yerlerinde Hukuk ve Ceza Yargıçlığı yapmıştır.
Köşe Yazıları Haberi
Van'dan Vaniköy'e-Haşmet Sırrı Akşener-1

Haşmet Sırrı Akşener Van doğumlu ve Van'ın değerli bir ailesine mensup. Kendisi Van Atatürk Lisesi'nden mezun olduktan sonra İ.Ü.Hukuk Fakültesi'ni bitirerek Anadolu ve Trakya'nın çeşitli yerlerinde Hukuk ve Ceza Yargıçlığı yapmıştır. Bu yazımda, ilkini 1996 yılında çıkardığı,  bu seriyi 2 kitap olarak tamamladığı, benimse çok sonraları okuma şansı bulabildiğim Van'dan Vaniköy'e 1-2 ile Van Şiirleri ve Vanlı Şairler Antolojisi kitaplarının ilki olan Van'dan Vaniköy'e adlı kitaptan bahsetmek istiyorum. Bu isteğimi kendisine ilettiğimde her zamanki naif tavrı ile karşıladığı ve destek olduğu için de kendisine teşekkür ediyorum.

 

Van'dan Vaniköy'e, yazıldığı dönemin Van'ını anlatırken, biraz tarih biraz coğrafyaya dokunur, aralarda yazılanlara keyif katan efsaneler, kıssalar içerir. Sadece Van'ı anlatmakla kalmaz, yazarımızın engin tecrübelerinden süzülüp gelen yazılar da içerir. Her bir konu ayrı bir köşe yazısı olabilecek değerde ve nitelikte. Kitabı ilk elime aldığımda ismini çok beğenmiş ve içerik hakkında tahminler yürütürken, yazarın şu cümleleriyle karşılaştım: " Neden Van'dan Vaniköy'e derseniz… Yazılarımda konu ve içerik yönünden belli bir seçim yapılmamıştır. Belki şöyle diyebiliriz; Van ile Vaniköy'ün uzaklığı, bu farklı konu seçimini ve çeşitliliğini ifade etmektedir."

 

Belli konularla sınırlanmamış. Van'dan sıkça bahsetmekle beraber, sadece Van'ı konu almıyor. Mesela 1. Kitapta "Yeditepe -Yedisalkım" adlı bölümünde İstanbul'u yedi tepesiyle ve tarihiyle anarken, Van ve İstanbul şehirleri arasındaki bazı benzerlikleri yakalıyor ve bunlardan bahsediyor. Tarihi ve coğrafi olarak ilginç ortak özellikleri olan bu iki şehirden bahsederken devrin büyüme gelişme sancılarına dem vuruyor. Öyle ki, kimi cümleleri günümüzde de çok rahat kullanabiliriz. Zira aynı bölümde der ki:"İstanbul gelişmesine sınır konulamayan, bunun yarattığı sorunları yaşayan dünya çapında ünlü bir anakent. Van büyüyen, gelişme işaretleri veren ve bunun sancılarını yaşayan bir kent. Arada mesafeler olmasına karşın, Van'a çok yakın."

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van'dan, Vaniköy'e-Haşmet, Sırrı, Akşener-1,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı