301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 17:18
 
Van'ı yıkan depremlerin sosyolojisi
İncelenen her 100 yapıdan yaklaşık 77'sinin 2011 depremleri nedeniyle bir derece hasar gördüğü sonucuna varılmış.
Köşe Yazıları Haberi
Van'ı yıkan depremlerin sosyolojisi

23 Ekim 2011 günü meydana gelen Van-Erciş merkezli depremin ardından 9 Kasım 2011 günü Van-Edremit merkezli yaşanan, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli bir şekilde hissedilen,  40 insanımızın ölümüne, on binlerce yapının ağır hasar görerek yıkılmasına neden olan depremin 7. yılıdır bugün. 

 

23 Ekim depremi nedeniyle Van'ı terk ederek ülkemizin farklı kentlerine göç etmek zorunda kalan Vanlılar Kurban Bayramı sonrası kentlerine dönme hazırlıkları yaparken 9 Kasım akşamı 21.23'te meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem büyük bir travma daha yaşadılar. Deprem nedeniyle göç eden insanlarımızın büyük çoğunluğu ikinci deprem sonrası geri dönmedi. Depremler Van'ın ekonomisini, sosyal yapısını kültürel yapısını olumsuz etkiledi. Deprem nedeniyle kimileri haklı veya haksız zenginleşirken özellikle orta sınıf esnaf ve orta direk vatandaş fakirleşti.

 

Van depremleri aynı zamanda AFAD, KIZILAY gibi yardım kuruluşlarının  deneyim kazanmalarına, AFAD kanununun çıkmasına ve DASK sigortasının öneminin anlaşılarak  yaygınlaşmasına vesile oldu.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı