Haber Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 14:57
 
Van kent kimliliğine kavuşuyor
Başlatılan projeler tamamlanıp, çileye dönenen trafik ve otopark sorunu çözüme kavuşturulursa, hız kesmeden yeni yaşam projeleri devam ederse Van'ın mutlu eden, gurur veren, ideal kent fotoğrafını görmemiz mümkün olacaktır.
Köşe Yazıları Haberi
Van kent kimliliğine kavuşuyor

Kent sosyal ve evrensel bir kavramdır. Kent, nüfusunun çoğu ticaret, sanayi, hizmet veya yönetimle ilgili işlerle uğraşan, genellikle tarımsal etkinliklerin olmadığı en büyük yerleşim ve yaşama alanıdır. İdeal kent ise  insanın maddi ve manevi ihtiyaçlarına yönelik ihtiyaç ergonomisine uygun olarak yapılaşmış, örgütlenmiş, çevresel ve ruhsal estetik değerlere saygılı, insanın “kalabalık” olarak görülmediği, insanların kabalıklarını fiziki ve sosyal mekânlarıyla, kurallarıyla törpüleyen huzur ve mutluluk veren yaşanılabilir bir alandır.

 

Yer yüzünde önemli, kadim kentler vardır. Bu kentler geçmişten günümüze tarih, bilim, hukuk, inanç, kültür, sanat, edebiyat, medeniyet gibi insanlık kültürünün oluşumuna ve gelişimine mekân olmuş önemli merkezlerdir. Binlerce yıllık tarihiyle, geçmişten günümüze toprağında yetiştirmiş olduğu birçok önemli şahsiyetleriyle, birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve hala günümüze kadar bu medeniyetlere ait eserleri görme şansının olmasıyla kadim kentlerden biri de Van’dır.

 

Tarihin farklı dönemlerinde savaşlar, işgaller, depremler sonucu yıpranarak yorgun düşen, bakımsız, sahipsiz kalan Van, ciddi sarsıntılar geçirmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında 1915’te Rus işgali ve Ermeni isyanları sonucu yakılıp yıkılan Van, 1945, 1976, 2011 yıkıcı depremleri ve 1985’ten başlayarak günümüze kadar devam eden  göçler, başarısız yerel yönetimler, bazı talihsizlikler,  terör ve huzursuzluk dönemleri nedeniyle ideal kent kimliğine kavuşamamıştır.

 

2016 yılının kasım ayında belediyelere kayyum/ vekil başkan olarak atanan vali ve kaymakamlar tarafından hayata geçirilen projeler ve  iyi niyetli çalışmalar sonucunda Van, modern kent kimliğini kazanama yolunda önemli sıçrama kaydetmeye başladı. Kentimiz  son dönemlerde ziyaret eden birçok gazeteci ve  gözlemci de bu gerçeği dile getiriyor.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı