301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 17:25
 
Van üniversitesine muhteşem eser
Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’ın davetlisi olarak yeni yapılan spor kompleksini gezip görmek üzere 2011 depremi sonrası adeta yeniden doğan Zeve yerleşkesine gittik. Yerleşke değil bir şehir.
Köşe Yazıları Haberi
Van üniversitesine muhteşem eser

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ)  devlet üniversiteleri arasında çok özel değer ve misyona sahiptir.

 

Çünkü…

 

Van YYÜ sıradan kurulan üniversite değildir.

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bölgesel kalkınmayı esas alan Türkiye'nin eseridir.

 

Dikkat edin…

 

Türkiye'de 1933 yılında İstanbul'da daha yeni açılmış bir tek üniversite varken (İstanbul Üniversitesi), Ankara ve Van'da da birer üniversite kurulması talimatını veren Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür.

 

Sıradan bir gerekçeyle veya hatıra binaen Van'da üniversite kurulması talimatını vermemiştir Atatürk .

 

Van'ı her yönüyle gelişmiş modern bir şehir olarak hayal eden, Van'ı Ankara, İstanbul gibi önemseyen Atatürk, 1 Kasım 1937 tarihli Meclis açış konuşmasında bu konuda şunları söylüyor: "Ülkeyi şimdilik üç büyük kültür bölgesi olarak düşünüp, Batı bölgesi için İstanbul Üniversitesi'nde başlamış olan düzeltim programını daha kökten bir biçimde uygulayarak Cumhuriyete gerçekten çağdaş bir üniversite kazandırmak; merkez bölgesi için Ankara Üniversitesi'ni az zamanda kurmak ve Doğu bölgesi için Van gölü kıyılarının en güzel bir yerinde, her bölümünden, ilkokullarından üniversitesine varıncaya değin çağdaş bir kültür kenti yaratmak yolunda şimdiden çalışılmaya girişilmelidir."

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van, üniversitesine, muhteşem, eser,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı