301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Mayıs 2019 - Pazar 14:11
 
Van Yemekleri TÜBİTAK Projesi oldu
İpekyolu İMKB Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı "Unutulmaya Yüz Tutmuş Yemeklerin Canlandırılması- Van Yöresi" adlı proje 4006 Bilim Fuarında sergilendi. Van mutfak kültürüne sahip çıkmayı amaçlayan proje ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.
Van Haber Haberi
Van Yemekleri TÜBİTAK Projesi oldu

Evren Doğruer

 

TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen 4006 Bilim Fuarında  İpekyolu İMKB Fen Lisesi'nin 20 projesi sergilenmeye hak kazandı. 3 Mayıs Cuma günü sergilenen projelerden biri danışmanlığını okulun İngilizce Öğretmeni Murat Çılgın'ın yaptığı Tuğçe Saban, Meltem Hansaliç adlı öğrencilerin araştırarak hazırladığı "Unutulmaya Yüz Tutmuş Yemeklerin Canlandırılması- Van Yöresi" adlı proje oldu.

Projede Van'ın  yüzlerce yıllık gelenekten gelen, eşsiz tatlara sahip olan ve eski insanların pişirdiği ancak yeni nesillerin neredeyse hiç yapmadığı yemek, çorba ve tatlılara yer verildi. Çalışmada geleneksel Türk ve Van mutfağının yerini günümüzde fastfood ve hazır yemeklerin yer aldığı, bunun da gelecek nesillere aktarılacak değerleri yok etmeye başladığı vurgulandı. Bu gerçekten hareket edilerek  hazırlanan projede unutulmaya yüz tutmuş tatlar çeşitli kaynaklardan araştırılarak kayıt altına alınmaya çalışıldı.

Araştırmacı öğrenciler, projeyi hazırlarken çeşitli kaynaklardan  ve Van yöresi geleneksel yemeklerini korumak ve yaygınlaştırmak amacıyla  gönüllü  çalışmalar yapan  bir grup gönüllü Vanlı kadınlar  tarafından oluşturulan ve liderliğini Nuran Demirhan'ın yaptığı Mavi Fularlı kadınlardan  yararlandı. Araştırma sürecinde öğrencilerle belirli mekanlarda bir araya gelen Mavi Fularlı kadınlar  Van mutfağıyla  ilgili bilgilendirme ve yönlendirmelerde bulunarak projeye katkı sağladılar. 

İpekyolu Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer ve beraberindeki eğitimciler ve  velilerin katılımıyla  okul idaresinin koordinatörlüğünde açılışı yapılan bilim büyük ilgi gördü. Çeşitli alanlarda hazırlanan projelerin sergilendiği fuar davetlilerin gezmesiyle son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van, Yemekleri, TÜBİTAK, Projesi, oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı