301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 19:00
 
VANLILAR, VAN DOSTLARI 2 NİSAN'A HAZIR
Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan Vanlılar ve Van dostları Van'ın düşman işgalinden kurtuluşu ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü'ne heyecanla hazırlanıyor. Van başta olmak üzere İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa ve diğer illerde Vanlılar ve Van dostları Vanlılık ve 2 Nisan ruhuyla bir araya gelecekler.
Van Haber Haberi
VANLILAR, VAN DOSTLARI 2 NİSAN'A HAZIR

Vansesi Haber Merkezi

 

1915'de Rus ve Ermeni çeteleri tarafından işgal edilerek yakılıp yıkılan, 30 bin Vanlı Müslüman'ın hayatını kaybettiği, on binlerce Müslüman'ın canlarını kurtarmak için zorunlu göçe tabi tutulduğu 3 yıla yakın Rus ve Ermeni işgali altında kaldıktan sonra 2 Nisan 1918'de düşman işgalinden kurtulan Van tarihi güne hazırlanıyor.

 

 

 Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan Vanlılar ve Van dostları Van'ın düşman işgalinden kurtuluşu ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü'ne heyecanla hazırlanıyor. Başta Van olmak üzere İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa ve diğer illerde Vanlılar ve Van dostları Vanlılık ve 2 Nisan ruhuyla Dünya Vanlılar Günü'nde Ayran aşı, Van pastası ve yerel lezzetler etrafında bir araya gelecekler. Van'da ve Van dışında 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü'nde kutlama mesajlarının yanı sıra Ayran aşı ve Van pastası ikramında bulunulacak.

 

 

VAN

Van'da resmi programın dışında Kadirşinas Vanlılar Grubu 31 Mart 2018 Cumartesi günü Yukarı Nurşin Caminde saat 19.00'da 1915 de şehit olan, hayatını kaybeden Çanakkale'den bugüne şehit düşenlerin hatıraları için Mevlidi Şerif okutulacaktır. 1 Nisan Pazar Günü 1915'de 7 köyden 2 bin 500 Müslüman Vanlının topluca katledildiği Zeve Şehitliği'ni ziyaret ederek şehitler dualarla anılacak. 

 

 

1 Nisan Pazar günü Mavi Fularlı Vanlı kadınlar ve Van Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 100. Yıl ve Dünya Vanlılar Günü nedeniyle İskele Öğretmenevi'nde saat 16.00' da yemek verilecek. Van yemeklerinin ikram edileceği ve sergileneceği buluşmaya tüm vatandaşlar davet edildi.

 

2 Nisan Dünya Vanlılar Günü nedeniyle çeşitli kurum ve kuruluşların vatandaşlara Ayran Aşı ve Van Pastası ikram edeceği belirtildi.

 

3 Nisan günü Rüyam Düğün salonunda Dünya Vanlılar Günü nedeniyle yemek programı düzenlencek.

 

 

İZMİR

Ege Vanlılar Federasyonu 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü'nde farkındalık yaratacak ve ilgi görecek etkinlik gerçekleştirecek. Federasyon tarafından 2 Nisan Pazartesi Günü Konak Meydanı'nda kurulacak platformda Dünya Vanlılar Günü nedeniyle İzmirlilere Van'ın favori lezzetlerinden Ayran Aşı ve İzmir'in ünlü lokması birlikte ikram edilecek. Gün boyu sürecek etkinliğin tüm hazırlıklarının tamamlandığını belirten   Ege Vanlılar Federasyonu Başkanı Yılmaz Gürbüz heyecanlı ve mutlu olduklarını belirtti. Gürbüz"  2 Nisan tüm Vanlılar için özel bir anlam ifade etmektedir. Van'ımızın düşman işgalinden kuruluşunun 100. yılını Vanlılık ruhuyla kutlayacağız. Özellikle her yıl 2 Nisan gününü 2018'den itibaren Dünya Vanlılar Günü olarak kutlayacağız. Van gibi işgal gören İzmir'de Van'ın kurtuluşunun 100. yılını ve Dünya Vanlılar Günü'nü birlikte kutlamanın ayrı değeri vardır. Federasyon olarak İzmir'in kalbi sayılan Konak Meydanı' Çınaraltı noktasında Dünya Vanlılar Günü'nün simge lezzetlerinden Ayran Aşı ve Van pastası dağıtacağız. 2 Nisan günü Vanlıların kardeşlik, barış, sevgi,  güç birliği ve dostluğunu ön plana çıkaracağız. Tüm Vanlıları, Van dostlarını ve İzmir'de yaşayan herkesi Konak Meydanı'na davet ediyoruz" diye konuştu.

 

 

İzmir de Van'ın kurtuluşunun 100. Yılı ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü nedeniyle bir başka etkinlik Karabağlar ilçesinde gerçekleştirilecektir. İzmir Vanlılar Derneği Başkanı Ercan Turan, Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü etkinliklerini 1 Nisan Pazar günü saat 20.00'da Karabağ Belediyesi Bozyaka Kültür Merkezinde düzenleyecekleri etkinlikle kutlayacaklarını belirtti.

 

 

2 Nisan Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı ve Dünya Vanlılar Günü'nün İzmir'de iki etkinlikle kutlanacağını söyleyen İzmir Vanlılar Derneği Başkanı Ercan Turan, 1 Nisan Pazar günü saat 20:00 de Karabağlar Belediyesi Bozyaka Kültür Merkezinde Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunu ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü'nü kutlayacağız. Gecede birbirinden değerli konuklarımızla Van'a ait şarkılarımız, şiirlerimiz seslendirilecek. Gökmen Sakin, Bilgin Bilek, Sinan Turan, Nuran Benli, Ümran Öztürk, Raif Aras, Ulaş Özdaş gibi değerli sanatçılarımız katılım sağlayarak, bu önemli geceye damga vuracaklar. Programı İlaç Radyo Yapımcı ve Sunucusu Eren Baştuhan, Vansesi Gazetesi yazarı ve şair Ümran Öztürk ve Van Platform Başkanı Yusuf Ekinci birlikte sunacaklar. Tarihimize yüzümüzü döneceğimiz bu gecede Vanlılık ve 2 Nisan ruhuyla bir araya geleceğiz.  2 Nisan günü kutlama mesajları çekip, telefon görüşmeleri yapacağız. Ege Vanlılar Federasyonu İzmir Konak Meydanında 2 Nisan Pazartesi günü 12.00-15:00 saatleri arasında ayran aşı ve Van pastası dağıtacak. İzmir'de Van'ın kardeşliğini, dostluğunu göstereceğiz "dedi.

 

 

ANTALYA

On binlerce Vanlının yaşadığı Antalya'da da 2 Nisan heyecanı yaşanıyor. Antalya Van Vakfı yöneticileri Van'ın kurtuluşunun 100. Yılı ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü sabah kutlama mesajların paylaşılmasının ardından Antalya Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı ziyareti ve Atatürk anıtına çelenk bırakılması ve saygı duruşuyla etkinliğe başlayacak. Antalya'nın en gözde yerlerinden Kaleiçi'nde kurulacak platformda Antalyalılara Dünya Vanlılar Günü nedeniyle Ayran Aşı ve Van pastası dağıtılacak.  Antalya Van Vakfı yetkilileri Vanlılık ruhuyla tarihi şuur içinde Dünya Vanlılar Günü'nde sevgiyle, kardeşlikle güç birliği yaparak Van'ımızı tanıtacağız dediler.

 

ESKİŞEHİR

Eskişehir ve çevresinde bulunan Vanlılar da Eskişehir'de Van'ın kurtuluşunun 100.  yılı ve Dünya Vanlılar Günü'nü etkinliklerle kutlayacak. Van Yemekleri Grubu yöneticisi Dr. Mine Kılavuz Ongün'ün önderliğinde 1 Nisan Pazar günü bir araya gelecek olan Vanlılar ve Van dostları kutlama mesajları paylaştıktan sonra Ayran Aşı Van pastası ve Van yemekleri eşliğinde Van'ın tarihi gününün heyecanını paylaşacaklar.  

 

 

ANKARA

Ankara Vanlılar Vakfı Van'ın kurtuluşunun 100. Yılı ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü nedeniyle 15 Nisan'da Grand Ankara Hotel'de Saat 19:00'da Van Kurtuluş Gecesi gerçekleştirilecek.  Gecede Ayran aşı, Van pastası ikram edilecek 2 Nisan ruhuyla gerçekleştirilmesi beklenen geceye çok sayıda davetlinin katılması bekleniyor. Ankara Vanlılar Vakfı Başkanı Servet Yenitürk gecenin Van'a ve Vanlılara yakışır içerikte gerçekleşeceğini belirtti.

 

İSTANBUL

Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı ve 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü nedeniyle 60'a yakın Van adını taşıyan dernek, vakıf ve federasyonun  bulunduğu İstanbul'da hiçbir etkinlik yapılmıyor.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı