Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 14:32
 
Vanlı Olamayan Vanlılar...!
Nerelisin ? Sorulduğun da eminim ki herkes doğup büyüdüğü yerin adını söyler, Vanlıyam Gardaş, Urfalıyam babam, Angaralıyım la, Tekirdağlıyım beya, Trabzonluyuk şartolsun, An men Ercurumluyam, Eği Siirtliyim, Bitlisliyem. v.s. Böylece herkes kendi toprağını gurur duyarak söyler..
Köşe Yazıları Haberi
Vanlı Olamayan Vanlılar...!

Bir de Van da doğmadığı, ama uzuuun yıllar yaşadığı yeri insanıyla doğasıyla suyuyla toprağıyla benimseyenler var.
Bu kıymetli dğerler dışında kökeni Vanlı olmasa da Van da doğup büyüyen Vandan asla vazgeçmeyen gerçek Vanlılar da var.

Van seferberlik dönemin de ve sonrasın da çok göç almış bir şehirdir Yaşı 50 ve üstü olan Vanlılar çok iyi bilir, Vanlı olmak öyle sırf Van'da doğup büyümekle olmuyor. Vanlılığı içine sindiremeyen pek çok kişilerde var. 
Vanlı olmak sözde değil içten olmalı. Bunun nedeni büyüklerimizin söylediği gibi  ''Van'a bir gelen, bir daha gidemez'' sözün de yatar. 

Van için elini taşın altına koyanlardır gerçek Vanlılar. Sırf ikamet ettiği için kendini Vanlı sayan, ama Vandan göç edince, göç ettiği yeri memleketi olarak gören çakmalar da var.

*

Son zamanlar da moda mı oldu ne?
Van dışında yaşayan bazı Van doğumlu kişiler, Van'dan nefret ediyorum, Vanlıları sevmem, Vanlılar şöyle Vanlılar böyle demeye başladı. Bu kişilere şöyle diyorum ben ''Vanlı olamayan Vanlılar''

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı