Haber Detayı
12 Mart 2017 - Pazar 15:57
 
VASKİ Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen: TOKİ'lerde sorunlar çözülecek
Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen, Kalecik TOKİ'de su abonelik işlemlerine başladıklarını belirtti. Gezgen, TOKİ konutlarında biriken su borçları tahsilatında düşük tarife ve 7-8 ay taksit kolaylığı sağlanacağını, yapılan görüşmeler sonucu TOKİ'lerde eksiklikleri gidermek üzere 2017 yılı içerisinde ihale yapılacağını söyledi.
Van Haber Haberi
VASKİ Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen: TOKİ'lerde sorunlar çözülecek

Hacı Yılmaz / Vansesi Özel

 

2011 yılında Van'da meydana gelen depremler sonrası yapılan Büyükşehir Belediyesi tarafından altyapının teslim alınmadığı gerekçesiyle içme suyu aboneliği yapılmayan 15 bini aşkın TOKİ konutunda abonelik sorunu çözüldü. Kalecik TOKİ'de abonelik işlemlerine başlayan VASKİ önümüzdeki dönemlerde Edremit, Kevenli ve Bostaniçi TOKİ konutlarında, da abonelik yapmaya başlayacak. Su aboneliği için vatandaşlar 125 lira ödeyecek. 2012 yılında Edremit Belediyesi abone bedeli için vatandaşlardan 350 lira gibi fahiş bir bedel talep etmiş, yüksek rakam vatandaşların tepkilerine neden olmuştu.

 

 

Kalecik TOKİ'de içme suyu alt yapısında sorun yaşanmamasından dolayı ilk olarak burada abonelik işlemlerine başladıklarını söyleyen VASKİ Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen, diğer TOKİ'lerde yaşanan sorunların giderilmesiyle birlikte buralarda da abonelik çalışması başlatacaklarını söyledi.

 

Gezgen, Edremit, Kevenli ve Bostaniçi TOKİ'de yaşanan alt yapı sorunlarını TOKİ'ye bildirdiklerini ve TOKİ yetkililerinin önümüzdeki günlerde Van'a gelerek yapacakları çalışmalarla sıkıntıları gidereceklerini söyledi. Gezgen, TOKİ yetkililerinin sorunları gidererek alt yapı tesislerini kendilerine teslim etmesiyle birlikte abonelik işlemlerine başlayacaklarını ifade etti.

 

 

"TOKİ'lerde altyapı sorunu var"

Abonelik ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan VASKİ Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen, "Bilindiği gibi TOKİ konutları deprem sonrası acil eylem planı çerçevesinde 5-6 noktada toplam 17 bin 489 konut olarak yapıldı. Van'ın biran önce toparlanması için yaz-kış demeden bu konutların yapımına başlandı bunlarla beraber alt yapı tesisleri de yapıldı. Terfi hattı, su depoları, kanalizasyon hatları, içme suyu hattı, arıtma tesisi gibi alt yapı tesisleri de acil bir şekilde yapıldı. Bununla beraber birçok problemde sonradan yaşanmaya başladı. Konutlarda alt yapı sorunları devam ediyor. TOKİ'nin çözüm bekleyen sorunlardan bilgisi var. Altyapı ile ilgili sorunları TOKİ'de biliyor. Bizim TOKİ ile yaptığımız görüşmelere göre 2017 yılı içerisinde eksiklikleri gidermek, sorunları çözmek için ihale yapılacak. Terfi hattı, terfi binası, depo, pompalar gibi eksiklikler giderildikten sonra alt yapı tesisleri bize devredilecek. Bize devri yapıldıktan sonra biz vatandaşlarımızın aboneliklerini yapabileceğiz" ifadelerini kullandı.

 

 

"Altyapı ile ilgili sorunları tespit ettik"

Burada asıl sorunun abonelikleri yapılamadıkları için vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Gezgen, "Sorunların biran önce bitmesi için Sayın Valimizin bilgisi dahilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Altyapı ile ilgili sorunları tespit ettik. Bu sorunları TOKİ ve müteahhide bildirdik. İnşallah bu eksiklikler giderildikten sonra bize hızlı bir şekilde devredecekler, bizde abonelikleri yapacağız. TOKİ'de altyapı ile ilgili önemli bir sıkıntı yok. Kalecik TOKİ'nin alt yapısını AFAD yapmış. Kalecik TOKİ'de sadece terfi binasında harcanan elektrik gideri borcu var. Elektrik borcunu ödedikten sonra içme suyu altyapısını bize devredecekler. Sorun olmadığı için abonelik işlemlerini başlattık. İnşallah Kalecik TOKİ bittikten sonra diğer TOKİ'lerde çalışmalarımıza başlayacağız" şeklinde konuştu.

 

 

"Tahsilâtta düşük tarife uygulayacağız"

Müdür Gezgen TOKİ'lerde bulunan su saatlerinin üzerinde birikmiş borçların olduğunu belirterek, "Bu biriken borçları bir seferde hesapladığımız zaman yüksek tarifeye girecek ve çok daha fazla meblağ tutacak. Vatandaşın mağdur olmaması için düşük tarifeden uygulayacağız. 7-8 ay içerisinde taksitlendirerek, vatandaşlarımızdan tahsil edeceğiz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için 100 metreküpün altında hesaplayarak su borçlarını kapatacağız. Vatandaşlarımıza gereken kolaylıklar sağlanacak. Kalecik TOKİ'de ikamet eden vatandaşlarımızın gelip abonelik işlemlerini yapmalarını bekliyoruz. Bu sağladığımız kolaylıklar belli bir süre içindir. Bunun için vatandaşlarımızın bu kolaylıktan yararlanmasını istiyoruz" dedi.

 

 

"Su saatini değiştirene cezai yaptırım uygulanacak"

Edremit, Kevenli ve Bostaniçi TOKİ'lerde abone çalışmalarının olmadığını kaydeden VASKİ Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen, TOKİ'lerde daha önce takılan su saatlerinin ev sahipleri ve bazı kişiler tarafından değiştirildiği duyumlarını aldıklarını belirterek, bunu yapan ev sahiplerine ağır cezaların verileceğini söyledi.

Kaynak: (VANSESİ) - VANSESİ GAZETESİ Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı