301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Nisan 2017 - Cumartesi 14:52
 
Yıldırım: Van ile birlikte Türkiye'yiz
Başbakan Binali Yıldırım, "Van; 17-25 kumpasında, 15 Temmuz’daki darbe girişimi gecesinde burada nöbetteydi. Van, Pensilvanya’daki ihanet şebekesine karşı 16 Nisan’da gereken cevabı verecek misin? Sandıklara giderek binlerce yıllık kardeşliğimizi daha da güçlendirmeye var mısın? Kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz, Suriyeli, Filistinli ve diğer mazlumlar için, çocuklar yetim büyümesin, demokrasi için, birlikte Türkiye olmak için, dünya duysun Van ile biriz, iriyiz, diriyiz, birlikte Türkiye’yiz" dedi.
Van Haber Haberi
Yıldırım: Van ile birlikte Türkiye'yiz

Burhan Ergin

Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan’da yapılacak referandum seçimleri kapsamında Van’a geldi. Yoğun güvenlik önleminin alındığı Van’da 4 bin 100 polis görev alırken, 1,5 milyar TL’lik 117 yatırımın toplu açılışı yapıldı.  Başbakan Binali Yıldırım, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen mitingde çok önemli mesajlar verdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım ile birlikte Vanlıları selamlamasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Yıldırım, kendisini dinleyen coşkulu kalabalığa, "Gün uyanık olma günüdür, hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür. Asil milletimiz bizleri ayrıştırmaya çalışanlara gereken dersi verecektir" diyerek seslendi. Başbakan, "Herkes şunu bilsin ki o Kandil sönecek. Terörün efendilerinin 'Kandil'ini mutlaka söndüreceğiz" dedi.

2 Nisan Van’ın kurtuluşunu hatırlatan Yıldırım, "2 Nisan Van’ın kurtuluşu, işgalin sona ermesi. Allah bir daha bu millete esaret yüzü göstermesin. Hürriyeti için 15 Temmuz’da destan yazan bu millet, bir daha darbelerle imtihan olmasın, hainlere rabbim fırsat vermesin" ifadelerini kullandı.

Beşyol Mevkiinde düzenlenen mitinge Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Fatih Şahin,  Van Milletvekilleri Beşir Atalay, Burhan Kayatürk, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Müşaviri Mustafa Bilici, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan, AK Parti Van eski milletvekilleri İkram Dinçer, Kayhan Türkmenoğlu, Cüneyt Karabıyık, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve partililer katıldı.

VALİ TAŞYAPAN YATIRIMLARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Mitingde ilk söz alan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan, kentteki kamu yatırımları hakkında bilgi verdi.

Van'da bir çok projenin hayata geçirildiğini anlatan Taşyapan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Sayın Başbakanım, son 15 yılda hemen tüm hükümetlerde yer alarak Türkiye'mizin her köşesinde büyük eserlere imza attınız. Bu yerlerin önde gelenlerinden biri de Van şehridir. Gerek ulaştırmada gerek haberleşmede gerek denizcilikte ilimiz çok güzel hizmetlere kavuşmuştur. Etrafımızdaki illere bağlanan yolların tamamı çift yol oldu. Hava alanı terminali genişledi ve moderniz edildi. İlimizin her yanı fiber optik kablolarla donatıldı. Kuskunkıran tünelinin ne anlama geldiğini en iyi Tatvan yolunu kullanan Vanlı hemşehrilerimiz bilir. Van Denizi'nde ise taşımayı 10 katına çıkaracak, Türkiye'nin en büyük taşıma gemileri yine sizin eserinizdir."

“VANLILAR DEVLETİN YANINDA YER ALACAK”

Taşyapan, Van'ın yakın geçmişte acı günler yaşadığını anımsatarak, şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki hükümetler ve onun değerli bakanları depremin ilk saatlerinden itibaren adeta şehrimize kamp kurarak şehrimizi yeniden inşa ettiler. Kadirşinas Van halkı bunu hiçbir zaman unutmayacaktır. 27 bin konut, okullar, hastahaneler, iş yerleri, camiler, sosyal donatılar, hayvan barınakları tüm Van'a yayıldı. Türkiye'nin ilk akıllı hastanesi ilimizde açıldı. Üniversitelerimiz adeta yeniden yapıldı. Saymakla bitmez hizmetleriniz nedeniyle Van halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Son iki yıllık süreçte terör ve teröristlerle mücadelede devletin ve milletin yanında yer alarak gerçek düşüncesini ve tavrını gösterdiği gibi, bundan sonraki süreçte de ülkemizin birliğine, beraberliğine ve kardeşliğine katkı vermekte Vanlılar, her zaman bizim yanımızda yer alacağına inanıyorum."

 Başbakan Yardımcısı Şimşek, alana gelen vatandaşları Türkçe ve Kürtçe selamlayarak, "Bugün Van ayrı güzel. Allah'ın izniyle 16 Nisan'da güçlü bir 'evet' Türkiye'nin önünü açacak." ifadesini kullandı. Şimşek, Kürtçe yaptığı konuşmada, "Binlerce kez 'evet.' Kardeşliğimiz, birliğimiz ve istikrarımız için binlerce kez 'evet'." diye konuştu.

 "SİZE HİZMET ETMEK EN BÜYÜK ŞEREFTİR"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise Doğu Anadolu’nun incisi Van'ın çok kıymetli bir şehir olduğunu söyledi.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatıyla Van’a yaptığımız sağlık hizmetlerini inşallah katlayarak önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğiz." diyen Bakan Akdağ, şunları kaydetti: "Acı günler geçirdik ama o acı günlerden sonra hep hükümet olarak Van'ımızın yanında durduk. 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde Van'da sağlık alanında çalışan sadece bin 900 kişi vardı. Bugün bu sayısı 8 bin oldu. Bu güzel şehre helal olsun. Sizin bu güzelliğinize bu hizmetler yakışır. Şehrimizde 2 mükemmel hastane yaptık. Üniversite hastanesini tamamladık. Şimdi şehre yapılacak mükemmel fizik tedavi ve psikiyatri hastanesi var. İnşallah önümüzdeki 2-3 yılda bunları tamamlayacağız. Bizim için size hizmet etmek en büyük şereftir."dedi.

"HİÇBİR İL İÇİN BÖYLE ÖZEL KARARLAR ÇIKARILMAZ"

AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay Van'da bugün önemli hizmetlerin açılışını yaptıklarını belirtti.

Hükümetin Van'da bütün alanlarda önemli hizmetler gerçekleştirdiğini anlatan Atalay, : "1,5 milyar lira olan yatırımların açılışını yapacağız. Hükümetimiz son altı ayda Van'a özel iki Bakanlar Kurulu kararı çıkardı. Hiçbir il için böyle özel kararlar çıkarılmaz. Çevre yolu tıkanmıştı. Belediye engelliyordu. Ama biz 'yolların kıralı' diyoruz o da 'yolların kıralı değil kuralı olur' der. Belediye engelini kaldırmak için Bakanlar Kurulu ile yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verildi. Çevre yolu şimdi çok hızlı devam ediyor. Sayın Başbakanım, çevre yolumuzun çok hızlı bitirilmesini istiyoruz. Çevre yolunun bitmesiyle şehir içi trafiği rahatlayacak. Van'ın bütün konularında Başbakanımız, hükümetimiz çok duyarlıdır. Van bu defa büyük bir sürpriz yapacaktır" ifadelerini kullandı.

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin depremde yaptıklarını unutmadıklarını dile getirdi.  Kayatürk, "Tüm teşkilatlarımız, eski vekillerimiz, dava adamlarımız, partililerimiz tüm halkımız çok güçlü bir 'evet' diyecek ve üzerine düşeni yapacak." diye konuştu.

117 eserin Van’a yakıştığını ifade eden Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız bugün burada olacaktı, ancak Diyarbakır’a gitti. Ben buraya geldim. Cumhurbaşkanımızın size bol bol selamını getirdim" dedi.

Van'ın ilçelerini tek tek sayarak selamlayan Yıldırım, "Yarın 2 Nisan. 2 Nisan Van'ın kurtuluşu, işgalin sona ermesi. Allah bir daha bu millete esaret yüzü göstermesin. Hürriyeti için 15 Temmuz'da destan yazan bu millet bir daha darbelerle imtihan olmasın, hainlere Rabbim fırsat vermesin." ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kim diyebilir 'Kırmızı sarı renkten, mavi yeşilden daha üstün?'. Bir bahçede bütün çiçekler sadece kırmızı olsa demezler mi 'Bunun sarısı nerede?'. Tek renk çiçekten oluşan bahçeye bahçe denir mi? 'Gülü, nergisi, papatyası, yasemini nerede?' diye sormazlar mı? Yeşilin hangi tonuna, çiçeğin, gülün hangi türüne kötü denir? Bahçe dediğin her renk, her çeşit çiçeğin, her tondan yeşilin bulunduğu yerdir. O zaman işte bu bahçe gerçek bir bahçedir. İnsanlık ailesi ilahi takdirle aynı zenginliktedir, aynı çeşitliliktedir. Kim diyebilir 'İnsanlık bahçesi tek ırktandır, tek renktendir?'. Kürt'ün Türk'ten, Laz'ın Çerkez'den üstün olduğunu kim söyleyebilir? Bir dilin, bir ırkın üstün, diğerinin değersiz olduğunu söylemek evvela ırkları, renkleri yaratan Cenabı Mevla'nın iradesine saygısızlık değil midir? Allah'ın yarattığını hor görmek değil midir? 'Her türlü ırkçılığı, ayrımcılığı ayaklarımın altına aldım' diyen Peygamber Efendimize hürmetsizlik değil mi? Biz Allah'tan, Peygamber'den böyle bildik, böyle inandık."

İnsanları "bir tarağın dişleri" gibi gördüklerini, bir dili, ırkı inkar etmenin insanlık suçu olduğunu bildiklerini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:  "Bizi Adem ve Havva anamızdan yaratan Rabbime hamdolsun. Bizi kardeş kılan, Hazreti Peygamberimize ümmet kılan Rabbimize hamdolsun. Dünya alem bilsin ki Türk de biziz, Kürt de biziz, Zaza da biziz, Laz da biziz, İzmir de biziz, Van da biziz. Kürtçe de bizim, Türkçe de bizim, Zazaca da bizim, Lazca da bizim. Bizler Alparslan'ın, Selahaddin Eyyubi'nin torunlarıyız. Ne diyor şair? 'Sen ve ben gözyaşıyla ıslanmış hamurdanız, rengimize baksınlar kandan ve çamurdanız'. Bizler hep birlikte aynı kıbleye yönelir, aynı camide saf tutarız, ilahi huzurda kıyama dururuz, Peygamberin ümmeti olmaktan şeref duyarız. Allah'ın birleştirdiğini ayıranlara hep karşı dururuz. Yeter ki oynanan oyunu görelim, oynanan oyunun farkına varalım. Herkes şunu bilsin ki o Kandil sönecek, Kandil'i söndüreceğiz. Terörün efendilerinin Kandil'ini mutlaka söndüreceğiz. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin rüzgarı o Kandil'i söndürecek."

“VANLILAR GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDI”

Yıldırım, Suriyeli bir 15 Temmuz gazisinin tanklara karşı neden yürüdüğü sorulduğunda, "Reis, 'meydanlara inin' dedi. Ben de vatansız kalmanın ne demek olduğunu bildiğim için meydanlara indim." cevabını verdiğini anlattı. Esnaftan zorla para toplayanların, tehdit, şantaj ve haraçla milleti tehdit edenlerin kim olduğunu bildiklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, birçok iş adamının yatırımlarını yarıda bırakıp, zarara uğradığını ve sermayenin, vatandaşların göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

YILDIRIM: VAN İŞİ BİTİRMİŞ, VAN 'EVET' DİYOR

Yıldırım, şöyle devam etti: "Unutmayın, asla unutmayın devletin şefkatli eli, yardımı ve desteği hep sizinle beraber olacak. Ancak demir yumruğu da teröristin, sizin hayatınızı zorlaştıranların tepesinde patlayacak. Güvenlik güçlerimiz, yabancı istihbarat servislerinin tetikçiliğini yapan teröristleri kaçtıkları yere kadar kovalayacak, bulundukları delikte etkisiz hale getirecek. Onlara sadece Van'ı değil, sadece Türkiye'yi değil, dünyayı dar edeceğiz, dünyayı. Biz Menderes'iz, biz Özal'ız, vesayete rağmen iktidara giden Necmettin Erbakan'ız, biz, 'dostun eli gönüllerdir gönüller yapmaya geldik' diyenlerdeniz. Biz aynı inanç denetimini paylaşan Ahmed-i Hani'yiz, aynı ezgilerle yürek tellerimize dokunan Şivan Perver'iz, Ahmet Kaya'yız. 'Halepçe, Bosna, Filistin' denince bizim içimiz yanar. Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş'ız, Kemal Tahir'iz, Necip Fazıl'ız, Nazım Hikmet'iz. Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan kardeşiz biriz, beraberiz." Başbakan Binali Yıldırım, 2011'deki Van depreminde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, "Medeniyet şehri Van Kudüs'ün Halep'in, Kerkük'ün, Saraybosna'nın, Arakan'ın kardeşi Van. İşte Van ayakta. 16 Nisan'a hazır mı? Okçu tepesi hazır mı? Van işi bitirmiş, Van 'evet' diyor." Dedi.

“ERDOĞAN ELİNİ UZATTI, VAN ELİNİ TUTTU”

Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: "Onlara bu toprakları dar edeceğiz. Onlar bu ülkenin başının belası olmaktan çıkacak. AK Parti eski Türkiye alışkanlıklarını değiştirirken Van'la Urfa'yla Mardin'le Bitlis'le Şırnak'la Hakkari'yle kucaklaşırken kan ve gözyaşı siyaseti yapanlar rahatsız oldu. Kimsenin söylemediğini söyleyen, kimsenin yapmadığını yapan, aklıyla ve yüreğiyle hareket eden bir lider çıktı, elini Van'a uzattı. Vanlı da onun elini tuttu. O elin sahibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır."

YILDIRIM: GÜN UYANIK OLMA GÜNÜDÜR

AK Parti'nin bölge insanının yaralarını sararken, karanlık odakların kirli emellerine, karanlık gündemlerine devam ettiğini belirten Yıldırım, "Büyük şair Ahmet Arif kardeşliğimize kasteden bu alçaklara ne güzel söylemiş. 'Bunlar engerekler ve çıyanlardır, bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır.' Gün uyanık olma günüdür. Hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür." ifadesini kullandı.

“VANLILARLA KARDEŞLİĞİMİZİ BUNLARIN OYUNLARINI BOZAR MI?”

Vaktiyle Cezayir'de halkı bölmek parçalamak için insanların "Berberiler" ve "Yerliler" diye ikiye ayrıldığını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: "Şimdi bizi de 'Kürtler, Türkler' diye ayrıştırmak istiyorlar. Biliyorum ki Kürt kardeşlerim bu oyuna asla gelmez. Asil milletimiz hileli tuzaklarını başlarına geçirecek. Bizleri ayrıştırmaya çalışacaklara gereken dersi Van verecek mi? Verecek misiniz? Türkiye AK Parti ile geliştikçe, bunların dengesi şaştı, feleği şaştı. Eski Türkiye siyasetinin çare bulamayan kafaları bugün üstümüze geliyor. Ama Van ve Vanlılarla olan hukukumuzu, kardeşliğimizi bunların oyunlarını bozar mı?”

YILDIRIM: VANLA BİRLİKTE TÜRKİYEYİZ

Başbakan Yıldırım konuşmasının devamında, “Van, Gezi olaylarında hep devletiyle beraberdi. Van 17-25 kumpasında bizimle beraberdi. Van 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi burada nöbetteydi. Okçular tepesinde gece gündüz bir ay nöbet tuttunuz. Van Pensilvanya'daki ihanet şebekesine, hendeklerle geleceğimizi karartmak isteyen bölücülere karşı 16 Nisan'da gereken cevabı verecek misin? Sandıklara giderek, binlerce yıllık kardeşliğimizi daha da güçlendirmeye var mısın? Kardeşliğimiz için birlik beraberliğimiz için Suriyeli, Filistinli, Iraklı, Arakanlı, Somalili, Doğu Türkistanlı mazlumlar için çocuklar yetim büyümesin diye, demokrasi için birlikte Türkiye olmak için işte duyun dünya duysun Vanla biriz, beraberiz, iriyiz, diriyiz, birlikte Türkiyeyiz." İfadelerini kullandı.

“VANLININ LAFA DEĞİL, PROJELERE İHTİYACI VAR”

"Van, aynı desteği 16 Nisan'da da gösterecek misiniz?" diye soran Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Biz 'yeni anayasa' dedikçe HDP, CHP milleti tehdit ediyor, korku salıyor. Gerçeklerden uzak, bir hayal alemi içinde geziyor bunlar. Artık ikiz kardeş olmuşlar, birisi ayağını kaldırıyor, diğeri basıyor. Vanlının lafa, eğlenceye değil işe ihtiyacı var, yeni eserlere, projelere ihtiyacı var. Bunların savunduğu anayasa hangisi biliyor musun? Türkiye'de 1980 darbe sonrası işkencelerle anılan bir ülke haline getiren anayasayı savunuyorlar, darbe anayasasını savunuyorlar. Bu anayasada, bizim savunduğumuz anayasa da kavga, çatışma, ayrışma, bölünme yok. Yeni anayasada çukurculara, hendekçilere yer yok. Millete hizmetkar olacaklara yer var."

YILDIRIM: YARALARI SARMAK İÇİN VAN'DAYDIK

Van'ın en büyük yaralarından birinin Van depremi olduğunu anımsatan Yıldırım, "Acısını biliyoruz. Erzincan depremini bilen bir kardeşiniz olarak, Van depreminin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Sizlerin acısını yüreğinde hisseden her yaralı yüreğe, her mazlum coğrafyaya ilgi gösteren Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarımızla birlikte hemen Van'a geldik. Yaraları sarmak için Van'daydık." ifadelerini kullandı. Başbakan Yıldırım, çetin kış şartlarına rağmen, eşine az rastlanan bir şekilde, hızla 20 bin konutu yaptıklarını, hak sahiplerine verdiklerini, birçok mağduru sıcak yuvalarına kavuşturduklarını belirtti.

“NEDEN VAN HUZURUN MERKEZİ OLMASIN”

"Neden Van huzurun, refahın merkezi olmasın? Neden Van Doğu'nun İstanbul'u Antalya'sı olmasın? Büyüleyici güzelliği ile Van gölü turizme, su sporlarına ev sahipliği yapmasın? Neden Van bölgede ticaretin merkezi olmasın? Neden kalkınan herkesin iş aş sahibi olduğu bir şehir haline gelmesin?" diye soran Yıldırım, AK Parti hükümetinin Türkiye'ye yatırım yaparken şantiyeler kurduğunu, bölünmüş yollar inşa ettiğini, PKK'lı teröristlerin ise iş makinelerine ve çalışanlara zarar verdiğini vurguladı.

"TERÖRDEN EN ÇOK KÜRTLER ZARAR GÖRMEDİ Mİ?"

PKK'nın, millete, Van'a, Türkiye'ye zarar verdiğini, hükümet inşa ederken, onların yıktığını anlatan Başbakan Binali Yıldırım,  şunları söyledi: "Çocuklarımızı dağa kaldırarak, genç yaşta ellerine silah vererek, insanlara saldırtanlar en çok bu memleketin asil insanlarına Kürtlere, Türklere zarar vermediler mi? Bu bölgenin çocukları okumasın, cahil kalsın diye okulları yakan bunlar değil mi? Yollar, tüneller yapılmasın diye işçileri, mühendisleri kaçıranlar, katledenler bu alçaklar değil mi? En çok bu işten, bu terörden Kürtler zarar görmedi mi?"

YILDIRIM: VAN’IN BU MEYDANI ŞAHİT OLSUN

Memleketin evlatlarını katil yapanlardan, kalem tutması gereken ellere silah tutuşturanlardan hesap soracaklarına işaret eden Yıldırım, "Başbakan olduğum ilk günlerde bir şey söyledim, dedim ki 'Bu terörü, bu terör belasını mutlaka sona erdireceğiz, milletin başından bu belayı defedeceğiz.' Hamdolsun ki bu yolda devam ediyoruz. Siz de şahit olun ki Van'ın bu meydanı şahit olsun ki annelerin gözyaşı dinecek, terörün gençlerimizi kullanmasına asla izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

“BELEDİYELER VAN’IN PARASINI DAĞA GÖNDERDİ”

Yıldırım, "Cazibe Merkezleri Programı"na Van'ı da dahil ettiklerini, AK Parti iktidarının Van'ı Doğu'nun parlayan yıldızı olarak gördüğünü ve kentin gelişmesi için Van'ı Büyükşehir Belediyesi yaptığını kaydetti. Vanlıların HDP'den belediye başkanı seçtiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, "Onlar ne yaptı? Gelen trilyonları Van'ı güzelleştirmek için Vanlı kardeşlerimizi gönlünü kazanmak için Van'ı yemyeşil, güzel bir şehir yapmak için harcayacaklarına paraları dağa gönderdiler, teröristlere gönderdiler." değerlendirmesinde bulundu.

Açılış kurdelesinin kesilmesi ile miting sona erdi.

Kaynak: Editör: Burhan Ergin
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı