Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 17:13
 
Bir taciz türü olarak mobbing
Erdem Yavuz Ekici
 
 

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti’li Güngören Belediyesi‘nde belediye başkan yardımcısının önünden kalkmadığı için belediye çalışanı olan kişi, tuvaletin önünde oturtulmuş ve her girip çıkanın önünden kalkması için kendisine emir verilmişti. Konunun ve görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Enes isimli belediye çalışanına partinin en üst kademesi dahil her kesimden destek yağmış, belediye başkan yardımcısı bu davranışından ötürü görevinden alınmıştı. Belediye çalışanına bu tür muameleyi reva gören zihniyet bu şekilde cevabını almış olsa da ülke genelinde sesini duyuramayan bir çok İşçi, işverenleri tarafından bu tür muamelelere maruz bırakılmaktadırlar.

 

‘Ekmek davası’ uğruna insani olmayan bu tür muamelelere maruz kalan işçiler, sendikaları veya sivil toplum kuruluşlarının müdahalelerine rağmen bu baskıdan kurtulamamaktadırlar. İş hukuku kapsamında bu tür baskılara karşı geliştirilen mobbing terimi ile, işverenin işçilere karşı maddi ve manevi baskı araçları kullanılarak işverenlerin, işçilerini yıldırmaya çalışmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Mobbing (iş yerinde psikolojik taciz) iş yerinde meslektaşları veya üst kademedekiler tarafından sistematik ve tekrarlayan tarzda bireylere uygulanan psikolojik terör olarak kabul edilmektedir. Bu tanımda psikolojik taciz kavramı çalışanlara üsleri, astları ve eşit düzeydeki çalışanlar tarafından uygulanabilir olmaktadır, bu tür davranışın temelinde; aslında işveren emri altındaki çalışanı işten çıkarmak istemekte fakat işçinin işçilik alacaklarının ödemekten imtina ettiği için işçi maddi veya manevi baskı ile istifa ettirerek, işverenin kanuni yükümlülüğü olan işçilik alacaklarını ödememe gayretidir. Maddi kaygılarla veya şahısların egolarını tatmin etme isteğiyle başlayan mobbing maalesef ülkemizde toplumsal bir soruna dönüşmektedir.

 

Sadece işi bırakma ile sonuçlanmayan iş arkadaşları ve ailesi önünde aşağılanan bireyler toplumdan uzaklaşmakta, yalnızlaşmakta ve hatta intiharı dahi düşünmektedirler. Bu da kamusal bir probleme dönüşmekte ve kamu yarari açısından vazgeçilmez olan bireyin yitip gitmesine neden olmaktadır. Mobbing’e maruz kalan işçi her ne kadar haklı olarak İş akdini feshedebilse de benliğinde ve ruhunda açılan yara kolay kolay kapanmamaktadır. Mobbingin işçiye sadece haklı fesih imkanı tanıması yeterli değildir mobbing uygulayan işverene de kanun tarafından caydırıcı ceza uygulamaları getirilmelidir böylece işveren mobbing uygulamaya yeltendiğinde iki defa düşünecek ve işçinin dolayısıyla bireyin ve kamunun yararının daha çok gözetilmiş olunacaktır. Bu noktada işçi sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarına düşen konu hakkında çalışmalar yaparak Meclisi yeni düzenlemeler yapmaya yöneltmeleridir.

 
Etiketler: Bir, taciz, türü, olarak, mobbing,
Yorumlar
Haber Yazılımı