301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 15:20
 
Bir Tweet ile beş kuş
Erdem Yavuz Ekici
 
 

Yerel yönetimlerde, belirlenecek adayların önemi kadar adayların ürettiği fikirler ve sorunları tespit edip ürettikleri çözümlerde  önemlidir. Sayın Necdet Takva tarafından, geçtiğimiz hafta atılan bir tweet de"Allah biliyor ki aklımda "Kent Yoksulluğu"nu yok etmek ve gençlerin "İş" meselesine çözüm olacak projelerden gayrı fikir yok!.

 

Siz de böyle bilin ve inanın!" şeklinde bir tweet atılmıştı tweetin altındaki Yorumlarda genellikle kentsel yoksulluk kavramından, sadece kişilerin işsizliği manası çıkartılmışsa da kavram hayli geniş olup bu terimin sayın Takva tarafından dile getirilmesi ve soruna çözüm olacak çözümlerin varlığı söylencesi umut ve heyecan yaratmıştır

 

Peki, nedir bu kentsel yoksulluk? Kentsel yoksulluk kavramı, aslında kentteki tüm sorunların başlangıcı ve temel nedenidir. Kentsel yoksulluk, özellikle köyden ve çevredeki diğer şehirlerden göç alan şehirlerde meydana gelen bir sorundur. Özellikle dengesiz ve sağlıksız bir kentleşmenin olduğu şehirlerde kentsel yoksulluk kendini çarpıcı bir şekilde htirmektedir. Nüfusun artmasıyla hızla artan kentsel hizmet talepleri karşısında kıt kamu kaynaklarının daha etkin kullanımı gerekmekte fakat bir çok kentte belediyelerin kendi öz kaynaklarının bulunmaması nedeniyle vatandaştan gelen bir çok talep karşılanamamaktadır.

 

Bu noktada sosyal belediyecilik kavramı ortaya çıkmakta,  belediyelerin sosyal fonksiyonlarının ortaya çıkarılması,  sosyal sorunların çözümüne odaklı belediyecilik anlayışının yerleşmesi, belediyelerin salt altyapı hizmeti veren bir kurum olmaktan çıkarılması;  yani kentsel yoksulluğun çözümünün aslında sosyal belediyecilik şekline bürünmesi demek olacaktır.Mahalli idarenin, sosyal alanlarda planlama, konut, sağlık, eğitim ve çevrenin korunması alanlarını kapsayacak şekilde harcamalarını kanalize etmesi, işsiz ve kimsesizlere yardım eden sosyal ve kültürel çalışmalar yapabilen bireylerin zayıflayan toplumsal bağlarını güçlendiren ve kentte yaşayan tüm bireyleri ve bölgelere eşit hizmet götüren getto, şehir merkezi ayrımını kaldıran bir anlayış demektir.

 

Kısacası kentsel yoksulluğun yok edilmesi ile birlikte adalet mefhumu vatandaşlar nezdinde hayat bulacaktır. Günümüzde kentlerde ortaya çıkan sorunları özellikle de kentsel yoksulluk sorununu en etkili şekilde çözüme kavuşturabilecek kurum yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerin sorunlara çözüm üretebilmesi için devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği içinde olması gereklidir. Bu doğrultuda sadece devlet ve yerel yönetimler değil halk da üzerine düşen görevleri yerine getirmeli ve birbiriyle dayanışma içinde olarak çözüm üretmelidirler.

 

Sonuç olarak sayın takva 140 karakterlik tweetiyle şu önemli mesajları vermiştir;

 

Getto, şehir merkezi ayrımını kaldıracağım,

 

Yerel yönetimlere demokrasi getireceğim,

 

Belediye kaynaklarını çoğaltacağım,

 

Salt altyapı hizmeti değil sosyal belediyeciliği tırmandıracağım,

 

Karekteri ve imarı olan bir şehir inşa edeceğim.

 
Etiketler: Bir, Tweet, ile, beş, kuş,
Yorumlar
Haber Yazılımı