Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
25 Ağustos 2013 - Pazar 11:36
 
Bir Vanspor vardı... (1)
Dr. Erdal ORMAN
 
 

Geçen hafta, Hürriyet gazetesinde '' Geçmişini mumla arayan takımlar'' başlıklı bir haber yayınlandı. Yazıda, 54 yıllık lig tarihinde mücadele etmiş toplam 67 takımın, şimdiki durumlarına dikkat çekilmişti. İçlerinde, Altınordu, Vefa, Zeytinburnu, Malatyaspor, Erzurumspor ve Vanspor gibi takımların bulunduğu, birde puan tablosu yayınlanmıştı. Bu tabloya göre Vanspor, şu anda yok olmuş 16 takımın içinde, 1. Ligde (Süper Lig) oynadığı 5 sezonda topladığı 153 puanla 7. sırada yer almıştı.
Aslında bu haberle bence, Türk futbolu adına bir ibret tablosu yayınlanmıştır. Çünkü futbolumuzun illet hastalığı olan istikrar denen olgunun, neden bir türlü tesis edilemediğini ve ne yıkılmaz takımların yok olmasına sebep olduğunun açıkça tesciliydi bu tablo. 
Gerek maddi gerekse idari sebeplerden tarih olan bu takımlar, Türk futbolunda bir türlü yerleşemeyen profesyonelliğin, nelere mal olduğunun ve uçup giden trilyonlarca para, zaman, emek ve en önemlisi de seyircide kaybolan heyecanın acı bir göstergesi olması açısından incelenmeye değer birer vakadır.  
Vanspor'un, henüz şike davalarıyla kirlenmemiş, o zamanki adı 1. Lig olan Süper Ligde, mücadele ettiği güzel yıllar, içimizde kabuk bağlamış bir yaradır. Vanspor'a gönül verenler için inanılmaz bir rüya gibi gelip geçen o dönemde, ilkokul çağında olan çocuklar, şimdilerde birer delikanlı oldular. Biz orta yaşlılar gibi çok hatırlamayabilirler ama efsane Vanspor, bir dönem bu ülkenin futboluna damgasını vurmuştu.
Bu yazı dizisiyle, hiç unutamadığımız Van'ın o altın yıllarına, nostaljik bir tur atalım. Böylece yeni nesile, eskinin efsane takımını biraz anlatmış olalım, hem de yeni nesilin eskilerden öğreneceği, örnek alacağı ve bu kentin futbol adına ne kadar güzel meziyetlerinin, ne köklü bir kültürünün var olduğunu anımsatalım istedim. 
Vanspor, ilklerin takımıydı. Doğunun en talihsiz yıllarında ortaya çıkan ve bir güneş gibi parlayan, mütevazı kadrosuyla mucizeler yaratmış bir takımdı. İlk başlarda kimsenin şans tanımadığı ve herkesin kuşkuyla baktığı gerek uzak bir deplasman ve gerekse sorunlu bir coğrafyada bulunuyor olması, futbol baronlarını pek rahatsız ediyordu. Fakat maçlar başlayıp, Vanspor'un taş gibi bir takım olduğu ortaya çıkınca ve gelen takımların hiçte beklemedikleri ölçüde şahane bir konukseverlikle karşılandığı görülünce, bu önyargı yavaş yavaş kırılmıştı. Puansız dönülen zor bir deplasman, ve de doğunun misafirperverliğinin, futbolun birleştiriciliğinin ne demek olduğunun anlaşıldığı bir yer olarak hafızalara kazınıyordu Van deplasmanı. Gelen takımlar öyle bir konukseverlikle karşılanıyordu ki, ilk kez Van'a gelecek olan takımların yöneticileri, bu ününden dolayı artık eşlerini ve çocuklarını da Van'a getirmeye başladılar. Bu Türk futbol tarihinde bir ilkti. 
Özellikle, unutulmayan maçlardan biri olan Vanspor- Bursaspor maçında, bu tablo şahane bir biçimde ortaya çıkmıştı. Şeref tribününün yarısı Bursaspor'lu yöneticilerin eş ve çocuklarıyla dolmuş, son derece nezih bir ortamda, tek bir küfürün dahi duyulmadığı bir müsabaka ortaya konmuştu. Vanspor, rakibi Bursaspor'u Hüseyin'in attığı gollerle 2-0 yenerek alkışlarla uğurlamıştı. Bu maç sonrası Bursaspor'lu yöneticiler, gördükleri konukseverlikleri TV'ler de anlatmış ve Vanspor kulübüne teşekkür mektupları yollamışlardı. Sadece Bursaspor değil tüm takımlar aynı muameleyi görüp aynı şekilde Van'ı tebrik ediyorlardı. Hatta dönemin Denizlispor teknik direktörü Ömer Kaner, tv de; ''Van'a gelen takımlar turistik gezi için gelip bu güzelliği, dostluğu, misafirperverliği görsünler ve puan almayı da unutsunlar. Hem zor hem de çok otantik bir deplasman'' diyerek işi özetlemiş Vanspor'un evindeki maçlardaki üstünlüğüne ve Van'ın turistik güzelliğine dikkatleri çekmişti.  
Tüm bunlar aslında sadece bir başlangıçtı. Esas bombayı Fenerbahçe galibiyetiyle patlatıyordu Vanspor. Bu galibiyet ligi derinden sarsmış, Anadolu takımları arasında büyük bir tabuyu yıkmıştır. Ligin yeni takımının dev Fenerbahçe'yi yerle bir etmesi, Anadolu takımlarına müthiş bir özgüven sağlamıştır. 
O inanılmaz galibiyetin en çarpıcı manşetini Türkiye Gazetesi atmıştı; '' Önce Kan, Sonra Van. Dakika Doksan Gol Kurthan, Fenerbahçe Kanrevan…''  diye başlayan unutulmaz manşetle. O maçla beraber 1994 yılında tüm Türkiye, Vanspor'u ve Van'ı yeniden keşfediyordu. Bu büyük maçta, Fenerbahçe'yi yakından görmeye gelen bölge halkının sevinci, görülmeye değerdi. Hürriyet gazetesi, maçtan sonraki sayısında, Vanspor'a özel zafer ilavesi veriyor, televizyonlar Van'dan bahsediyordu. Avrupa'da Cannes (Kan) maçından hezimetle dönen Fenerbahçe, fark için çıktığı Van maçında ummadığı bir yenilgi almıştı. Fenerbahçe'nin emektar spor yazarı İslam Çupi, ekranda ağlayarak, artık Fenerbahçe'yi yazmayacağından bahsediyor, Beşiktaş'tan, Galatasaray'dan Van'a tebrik mesajları ulaşıyordu. O hafta çıkan mizah dergileri bile Vanspor' un Feneri yenmesini alaya alıyor, milyarlık futbolcuların mütevazı bütçeli doğu takımı karşısında, nasıl dize geldiğini karikatürize ediyordu. 
İşte böyle bir fırtına ile başlamıştı Vanspor'un inişli çıkışlı 5 sezon süren Süper Lig macerası. Bu henüz başlangıçtı. Daha ne takımları dize getirecekti Vanspor. Hele bir sonraki sezon Trabzonspor'u Avni Aker'de yenip şampiyonu değiştirmesi, Avrupa'da yılın futbol olayı olacaktı. Ve daha neler neler... Vanspor'la birlikte, küçük Anadolu takımlarının 4 büyükleri yenebilme hevesi başlamıştı artık. Diğer doğu takımlarının da önü açılmıştı. Bir Vanspor çıkabiliyorsa;  Erzurum, Elazığ, Diyarbakır da çıkabilirdi Süper Lige. Evet! Vanspor, olmazları başarıp ligin tozunu atıyorsa Avni Aker'de, diğer takımlar neden başarmasın… diye, bir milat başlatmıştı Vanspor. Ligin gelmiş geçmiş en renkli takımıydı. Doğunun gülen yüzüydü Vanspor. Yoksulluğun, unutulmuşluğun, kenara itilmişliğin haykırışıydı Vanspor. Doğu ve Batı arasında bir köprüydü Vanspor. 
(sürecek…)

 
Etiketler: Bir, Vanspor, vardı, (1)
Yorumlar
Diğer Yazılar
Tarımda Tarihi Fırsat Kaçırılmamalı
Kuş Gribi Beklerken Koronavirüse Teslim Olmak!
Bir Cennettir Bahçesaray, Yolu Sırattan Geçer…
Vanspor'a dair notlar
Bir kupa maçının anatomisi
Doğudan batıya bir köprüdür Vanspor
Kral Menua'nın kemikleri sızlasın!
Van Masterler Derneğinden ezberleri bozan girişim
Dirlik, Birlik, Beraberlik İşte Van! İşte Vanspor!
Tematik Turizmde Van'a Eskişehir Örneği
Van'da korkaklık dönemi bitmiştir
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -3-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -2-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -1-
Van Kütüğüne Yeni Bir Eser ''Dünyada Van''
Avm değil kent üniversitesi
Evinde Kazanmak Herşeydir!
Bir hayatın öğrettikleri
Bu Yazın Yeni Trendi Vangölü Ekspresi Olsun!
Kongrenin Ardından
Van Uluslararası Tarım Bilimleri Kongresine Doğru
İkiyüzlü Federasyon
Bu takıma bir ağabey gerekli!
Tarih tekerrür edecek mi?
Van Gölü'ne Yüzyılın Projesi
Kan kardeşlerin hüzünlü hikâyesi
Hakemin çabası yetmedi!
Türkiye Kupası büyüklere peşkeş mi çekiliyor?
Altın Markamız: Nur Tatar
41 Yaş, Üç Darbe Bir Muhtıra
Terörün Panzehiri: Futbol
Bir Başarı Hikâyesi: Cevdet Uzunköprü
Van'daki törenin ardından…
Vangölü etrafında bir gezinti
YİNE BAŞARDINIZ!
Adliye ve Sağlık Çalışanlarının Dramı
Yaşar Kemal’i Anlamak
Geçmişten Bugüne Van’ın TFF ile İmtihanı
Gevaş’ta Tarih Kurtuluyor
Belediyenin Futbol Çıkmazı
Ceviz Çalıştayı Van’a Vizyon Katacak
Karçın Mevsimi
Başbakan’dan son istek
Dünya kupasında dört vansporlu
Yönetilemeyen Kulüp B.Vanspor
Zenginlik Van’da cevizle yeşersin!
Van Futboluna Yeni Bir Soluk 1974 Vanspor Kulübü
Öteki Gündemin Değişmeyen Başkenti Van
İstanbul’da Van Kahvaltısı!
İlk yarının ardından
B.Vanspor zevk verdi (Gölcükspor- B.Vanspor Maçı İzlenimleri)
İstanbulspor-BelediyeVanspor maç izlenimleri
B.Vanspor Uzatmalarda Yıkıldı
KUPA BEYİ B.VANSPOR
Siirt, Bitlis, Van…
Van basınında bir ilk
Bir Cesur Yürek Aranıyor
Eski Van'da Bir Gezinti
Ricciardone'nin Van ziyaretinin ardından
Huzuru Arayan Memleketim
Yukarı Denizin Son Umudu Başbakan
Bitmeyen Senfoni; Sahil Yolu Projesi
Tanrı İstemezse Yaprak Düşmezmiş...
B.Vanspor'un Umudu U-17'ler
Van'a Yeni Üniversiteler...
Büyük Şehir'e Logo, Van Kedisi Olmalı!
Orhangazi B.Vanspor maçı!
Futbolda Hırs Her Zaman Kazandırmaz!
Van çağı başlıyor...
İpekyolu Fuarı
B.Vanspor'a Coşku Gerek!
Olimpiyat Şerefimiz; Nur TATAR
Van turizmine dair...
Bir Vanspor vardı (3)
Bir Vanspor vardı (2)
Şimdi Bahçesaray zamanı!
Endemik Zenginliğimiz " VAN BALIĞI"
Alkışlar B.Vanspor'a
BÜYÜK ŞEHİRE BÜYÜK STAT YAKIŞIR!
BU SPORCULAR VAN'IN YÜZAKI OLDU
VAN'I "DÖRT T" KURTARIR!
ÖNCE VAN KEDİSİ ŞİMDİ VAN GÖLÜ!
DEPREMZEDE KİRACILAR
Haber Yazılımı