301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 16:33
 
Depresyon mevsimi
Psikolog Zeynep Ekin
 
 

Eylül ayı ile girdiğimiz sonbahar mevsimi genellikle insanlara hüznü çağrıştırır. Bundan dolayıdır ki depresyonun da yoğun yaşandığı bir mevsim olmuştur. Depresyon ise adını sıkça duyduğumuz ve yaygınlık oranı yüksek olan ciddi bir psikolojik hastalıktır.

Genel olarak ümitsizlik, değersizlik, çaresizlik, suçluluk gibi hislerle kendini gösteren, uykuda ve iştahta düzensizliklerin görüldüğü, sürekli olarak yorgunluk, odaklanmada problem yaşama, hayata karşı ilgisiz olma şeklinde kısaca tanımlayabileceğimiz bir hastalıktır. Depresyonda olan kişinin kendine, çevresine ve dünyaya/geleceğe bakışı olumsuzdur. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalığın süresi kişiden kişiye değişebilir.

Kimilerinde haftalarca sürebilirken kimilerinde aylar ve hatta yıllar boyu sürebilir. Depresyonun tek bir nedeni yoktur. Birçok nedenin birleşiminden oluşabilmektedir. Ayrılık, ekonomik sıkıntı, sevilen birinin kaybı, beklenmedik olaylar, travmalar başlıca neden olarak sayılabilir. Mevsim geçişlerinin, hormon(serotonin, dopamin) değişimlerinin de duygudurum üzerinde etkisi olmaktadır.

Depresyon, şiddetine göre değişebilmektedir. Hafif depresyonda süre kısadır ve kişinin günlük aktivitelerini yapmasına engel değildir. Orta depresyon daha uzun sürelidir ve kişinin psikoterapi görerek yardım alması gerekmektedir.

Ağır depresyonda ise kişinin ilaç ve psikoterapi görmesi gerekmektedir. Bu tür vakalarda kişinin intihar riski yüksek olduğundan dikkatle takibi yapılmalı ve gerektiğinde hastaneye yatışı yapılmalıdır.

Depresyonun tedavisi şiddetine göre şekillenir. Hastalığın nedenleri belirlenir ve bunlar üzerine terapi gerçekleştirilir. Hareketsizliğin depresyon üzerinde olumsuz etkisinin olmasından dolayı terapi düzenli egzersizlerle (nefes egzersizleri, yürüyüş, spor vb.) desteklenir. Hastalar isteksiz olduğundan başlarda tedaviye devam zordur. Ancak süreklilik gösterilip devam edilirse olumlu sonuçlar alınabilir.

 
Etiketler: Depresyon, mevsimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı