301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Nisan 2017 - Pazartesi 16:26
 
Dünya Vanlılar Günü...
Azmi İlvan
 
 

Van, hem tarihsel hem de coğrafi bakımdan çok farklı bir şehirdir.

Van yüzölçümü bakımından Türkiye' nin 6. büyük ilidir. Van Doğu Anadolu bölgesi' nin volkanik dağlarla kaplı çukur kesiminde bulunan Van Gölü' nün(Denizinin)  doğu kıyısına 5 km uzaklıkta çok az meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. Rakım yüksekliği yaklaşık 1725m'dir. Türkiye' nin en büyük gölü olan Van Gölü (Van Denizi) yüksek dağların ortasında bir çöküntü durumundadır. Çevredeki yüksek dağlar Van ilinin sınırını oluşturur.

Toplumsal hayatta fertler ve gruplar arasındaki ilişkilerin düzenli bir biçimde sürdürülmesini sağlayan bir takım kalıplaşmış davranışlar, kurallar, kanunlar ve yasaklar vardır. Bu temel kavramlar: adet, an'ane, gelenek, görenek, inanç, örf, teamül, töre, ve moda'dır.

Vanlı nüktedanlığı ile kendi içinde eğlencenin doruğuna ulaşabilen tek şehirdir. İki üç kişi bir araya gelip sohbet ettimi, Vıle ile başlar Vıle ile bitirir.

Bu VILE Kelimesi dünyanın hiç bir yerinde kullanılmayan ama içinde tüm kelimeleri barındıran şahsına münhasır bir kelimedir.

Küçük bir örnek vereyim '' Vıle duyduuz, Bizim İkram 2 Nisan'ı Dünya Vanlılar günü olarak önermiş'' Çoğunluk çok memnun olduğunu söyler  ise de, kimisi  kısgançlık ve hasetinden vıle vanlılar günü nedir? diyerek vurdum duymaz bir tavır ile muhalefet yapar. Bizler onları hoşgörü ile karşılar, vıle vanlıdır da der geçeriz.

Sanırım Vanlıların doğasında biraz muhalefet etme duygusu vardır. Vanlı özünde hemşehrisine çok yakındır. Bir vanlı, Vanlılar olmadan soluk alamaz. Soluk alamadığı gibi de kendi içinde sıkıntılıdır..!

Vanlılar anlamıştır ne demek istediğimi  :  (Burda biraz özeleştiri yapmamız gerekir diye de düşünüyorum)

Vanlı, Van'ın havasına suyuna yemeğine kahvaltısına ( ki otlu peyniri olmazsa olmazıdır) Denizine doğasına uzak kaldı mı, hayat damarları işlev göremez, Yaşar ama Yaşayamaz.!

İşte vanlı olmak böyle bişeydir canlar. Van, Dünya Vanlılar gününü hak eden bir şehirdir.Bu haberi ilk okuduğumda çok heyecanlandım ve içimden nihayet dedim. Van hakkettiğine kavuştu.Bu önerinin Van'a ve Vanlılara çok şeyler katacağını, Van'ı  ve Vanlıları Dünya ya tanıtma bakımından muhteşem olduğu kanaatindeyim. Van'ın  yaz ve kış turizm'ine katkı sağlayacağını ve Yöresel ürünlerimizin tanıtılmasını sağlayacaktır. Bunun geriye dönüşümü Van Ekonomisi  ve gelişmesi  açısından çok önemlidir.

Bu yıl 99. kurtuluş yılını kutladığımız Van'ımızın sosyal  medyada,VAN YEMEKLERİ Gurubu çok güzel etkinliklere imza attı. Onları yürekten kutluyorum. 100. Yılda STK'lar ve diğer guruplar ile organize olarak daha büyük bir kutlama gerçekleştirmesi  gönlümden geçendir.

Ayrıca ''ERİK DEĞDİRENLER ve SEVENLERİ..2018 VAN'ın Kurtuluşunun  100. YILI'' Gurubu olarak tüm üyelerimiz adına bu etkinlikte görev almak için çok istekliyiz.  Bu ekinliklerin yanlız Van'da değil Türkiye'nin tüm İllerinde yaşayan Vanlıları bir araya getirerek bulundukları iller de kutlamaları için gayret göstermeliyiz. Bu yıl,  Van, Antalya, Bursa'da Yapılan Van Yemekleri gurubu etkinliğinin, diğer İllere de yayılmasını sağlamalıyız ki 2 Nisan Dünya Vanlılar Günü Şanına yakışır kutlansın. Vanlılar bunu başarır ve bu yıl başardılar.  Tabii yalnız 2 Nisan da değil, her yıl Ağustos ayın da  ortak karar ile belirlenen bir gün de, Van dışında ki Vanlıları Van da buluşturmak, onlarla ciğer, ciğere sürmek de gerekir.  Vanlı olmanın Gururunu hep birlikte yaşayalım Canlar.

Tüm Vanlıların 2 Nisan Dünya Vanlılar günü kutlu olsun diyerek, Van'ın kurtuluşunun 100. Yılında bu Unvanına yakışır şekilde kutlamasını temenni ederim.

Aze...

 
Etiketler: Dünya, , Vanlılar, Günü...,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Van Gölü yeni nesiller için yaşamalı
Sessiz dostlarımız...
Yapabildin mi çocuk?
Estetik...!
Tosun Özister...
Fevzi Leventoğlu Parkı...
Sakin atın tekmesi...
Lüks hayat…
Duymam, Görmem, Konuşmam...!
Düşlerimi Seviyem...
Kes, Kopyala Yapıştır...
Akköprü Deresi Döğüş Olimpiyatları...!
Değişim...
Van sevgisi tez konusu olmalı.!
Anılarda ki faytonlar...
Seçmelimiyiz...?
20 Mart Dünya Mutluluk Günü
Ne Günlere Kaldık..!
Köy Kent Yaşamı...
Üst Kat'dakiler...!
İnsanlığın bittiği an...!
Susma Hakkı...!
Duvarlar...!
Vergi kutsaldır...!
İncili Çinekop...!
Gelenek mi, Magandalık mı?
Vanlı Olamayan Vanlılar...!
Yüklük...
''Van sen ne ğoşsan''
Devran...
Sen, traktör nedir bilirmisen?
Sıradan Biri...!
Basiret...
Huzur...!
Medeeeet…!
''İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım...''
Rüyadan Uyanmak...
Ağustos da Van…
Alabuluz....
Teşekkürler VANSESİ....
Yağmacılık...!
Akköprü Mezarlığı....
Van'ın esmer canları...
Medeniyet....!
Ayak İzleri....
Gazoz Kapakları...
Vandaki Torpağ Evimiz...
Düşlüyorum...!
Yaz dedi gönlüm...
Ak Saçlılar...
Sinema Pin (Kümes Sineması)
İlişkiler...!
100'e 1 kala...
Kader mi, Tercih mi?
Lider Sevgisi mi? Vatan sevgisi mi?
Unutmak...!
Van'a Davet...
Önce Ahlak...
Örgüye Başlarken...
Şeker Çuvalı...
Yarınlar....!
Nağır geliyooor..
Son Durak...!
İyi Günün Dostu...!
Düşler Ülkesi...
Organ Bağışı...
Mevsim Değişikliği...
Bakış...!
Kara tren...
Tarifi Zor, Hasreti Kor Şehir VAN
Zayi…!
Duyarsız Duyarlılar…!
Yarım...!
Van’da 8 gün
Aylardan KASIM…
Ve Van'a kış geldi…
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun
Van Ferit Melen Havaalanı…
Van Göl'ü, İlk Aşkım…
Van'ın Sesi...
Van ve Nostalji...
ŞEŞE Gecesi…
Van Denizi ve Ben
İnsanları Seviyor muyuz, Sevmiyor muyuz?
Haber Yazılımı