Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
10 Mart 2019 - Pazar 13:52
 
Hezarfen çelebi uçtu mu?
Dr. Muhammet Veysel Zortul
 
 

Kıtalararası uçan ilk insan olmasından dolayı sadece Türkiye'de değil, dünyada da çokça merak edilen ve bundan dolayı biyografisi en çok merak edilen kişilerden biri olan ve yine ismi binlerce fenlere vakıf anlamına gelen Hezarfen Ahmed Çelebi, gerçekten de uçtu mu?

İddianın geçtiği devir şiddetiyle nam salmış Dördüncü Murat Devri'dir. Sultan Murad devri bütün şiddetine rağmen sanat, fikir ve bilim adamlarının yoğun olarak yaşadığı bir devir olur. Nefi, Koçi Bey, Kâtip Çelebi gibi nice şair ve düşünür bu dönemde yetişir. Bunlardan biri de yazmış olduğu seyahatnamesi ile meşhur olan Evliya Çelebi'dir. Hezarfen Ahmed Çelebi'nin uçtuğunun iddia edildiği tek kaynak da Evliya Çelebi'nin bu seyahatnamesidir.

Seyahatnameye göre, ilk uçma denemelerini Okmeydanı'nda yapan ve başarılı olan Hezarfen Ahmed Çelebi, 'Kartal Kanatları' adı verilen kanatlarıyla ve esmekte olan lodosun yardımıyla Galata Kulesi'nden havalanmış, uçarak boğazı geçtikten sonra Üsküdar'da bulunan Doğancılar Meydanı'na inmiştir.

Seyahatnameye göre, bu harikulade olayı sadece İstanbul halkı değil, Sultan Murad da izlemiştir. Sarayburnu'nda bulunan Sinan Paşa Köşkü'nde, Hezarfen'in bir kuş gibi gökte süzülüşünü ilgiyle izleyen Sultan, kendisini huzuruna çağırtmış ve bir kese altınla yani 100 bin akçe ile ödüllendirmiştir.

Olayı fizik ve fiziğin yan dallarından biri olan aerodinamik kanunları bağlamında değerlendiren uzmanlar, Galata ve Doğancılar Meydanı arasındaki yaklaşık 3200 metrelik uzunca mesafenin, kas gücüyle aşılmasının imkânsız olduğu kanaatindedirler.

Olayı ele alan kimi tarihçiler devakayı reddetmemekle berabergerçekliğine kuşkuyla yaklaşmaktadırlar. Tarihçilere göre, Hezarfen'e verildiği iddia edilen bir kese altınla ilgili mali arşivlerdeherhangi bir kayıt bulunmaması,Seyahatname dışında hiçbir kaynağın buson derece önemli olaydan bahsetmemesi ve yine Evliya Çelebi'nin abartılı üslubundan dolayı olay kuşku uyandırıcıdır.

Ancak Seyahatnamede en az uçma hadisesi kadar dikkat çeken bir bilgi daha vardır. Seyahatnameye göre, Hezarfen'in uçuşuna hayran kalan ve onu bir kese altınla ödüllendiren Sultan Murad, bu tip adamaların tekin adamlar olmadıkları ve böyle kişilerin bekasının caiz olmadığı düşüncesiyle Hezarfen'i Cezayir'e sürgüne göndermiştir.

Uzmanların ve tarihçilerin görüşlerine rağmen bir an için Hezarfen Ahmet Çelebi diye birinin yaşadığını ve de uçtuğunu kabul edersek bu durumda Dördüncü Murat'ın tavrını nasıl anlamalıyız? Gerçekten de Sultan Murat, bu çok değerli bilim insanının varlığını temsil ettiği devleti veya kendisi için tehlikeli mi gördü? Eğer vaka tam da Evliya Çelebi'nin anlattığı gibi yaşandı ise bu durumu Sultanın kişiliğinde aramak icap edecektir.

Çünkü Sultan Murat henüz 11 yaşında ve çocuk denilebilecek bir yaşta sultan olmuş, uzun yıllar annesinin vesayetinde bir gölge gibi tahtında oturmuştu. Ne zaman ipleri eline almaya çalışsa annesi onu oyun ve eğlenceye sevk etmek suretiyle oyalamış, devleti idare etmesine fırsat vermemişti.

Yirmi yaşlarına gelip idareyi ele aldığında devlet otoritesinin tamamen iflas ettiğini fark eden Sultan Murat, bu otoritenin ancak şiddetle sağlanacağı düşüncesiyle o güne kadar görülmemiş çapta bir sertlik sergileyecektir. Kahvehaneler kapatılırken, içki ve tütün yasaklanacak, Revan ve Bağdat seferlerinde sırf tütün içtikleri için birçok insan katledilecek, Padişahın korkunç öfkesinden sadece tütün içenler değil şeyhülislam dahi nasibini alacak ve Sultan Murat, o güne kadar hiç yapılmayan bir şeyi yapıp Şeyhülislamı katledecektir.

Çocukken şahit oldukları onca kargaşa ve askeri isyanlar dolayısıyla adeta paranoya yaşayan Sultan Murat, annesi dâhil hiç kimseye güvenmemektedir.Tahtı kaybetme endişesiyle kardeşleri Bayezid, Süleyman ve Kasım'ı öldüren Sultan, 28 yaşında hem iktidarının hem de gücünün zirvesindeyken duçar olduğu ağır bir hastalıkla yatağa düşer. Doktorların bilinçli olarak kendisini iyileştirmedikleri zannıyla tek veliaht olan Şehzade İbrahim'in de öldürülmesini emreder ancak Kösem Sultan bu emrin görevlilere ulaşmasını son anda önler.

O halde Evliya Çelebi'nin abartılı üslubuna rağmen şayet bu uçma hadisesi yaşanmışsa canını emanet ettiği askerlerini, kardeşlerini hatta annesini dahi bekası için tehdit olarak algılayan Sultan Murat'ın, Hezarfen'i tehlikeli görüp İstanbul'dan uzaklaştırması uzak bir ihtimal olmasa gerektir…

 
Etiketler: Hezarfen, çelebi, uçtu, mu?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Doğru İnsan mısınız?
Ne Zaman Ölsek?
Evlilik Ne Zaman Rayına Girer?
Çocuklar ne ister?
Bebeklere isim nasıl konur?
Kaç Takipçiniz Var?
İnsansever misiniz?
Evlilik Bakımı Yaptırdınız mı?
Hababam Sınıfı Niçin Çok Sevildi?
İsmimiz Kariyerimizi Etkiler mi?
Osmanlı Ermenileri Katletti mi?
Korona
Saklı Hazine 5
Saklı Hazine 4
Saklı Hazine 3
Saklı Hazine 2
Saklı Hazine 1
Cumhuriyet Bayramı
Şu boğaz harbi nedir
Zübeyde Hanım
Kurtuluş Savaşı
Mustafa Kemal Niçin Büyük Bir Liderdi?
Bekârlık sultanlık mıdır?
ERKEK ADAM KÜPE TAKAR MI?
Kıyamet ne zaman kopacak?
Hz. İsa gelecek mi?
V. Murad Deli Miydi?
Kahve içmek caiz midir?
Vampir Drakula yaşadı mı?
Halide Edip Adıvar Mandacı Mıydı?
Baltacı Mehmet Paşa Katerina ile aşk yaşadı mı?
Mustafa Kemal'in Aşkı
Vesikalı Vatan 14
Vesikalı Vatan 13
Vesikalı Vatan 12
Vesikalı Vatan 11
Vesikalı Vatan 10
Vesikalı Vatan 9
Vesikalı Vatan 8
Vesikalı Vatan 7
Vesikalı Vatan 6
Vesikalı Vatan 5
Vesikalı Vatan 4
Vesikalı Vatan 3
Vesikalı Vatan 2
Vesikalı Vatan 1
Erkeklere ölüm
Çirkinler de Sever
Ertuğrul
Kerem Aslı(sı)nı Arıyor
Selanik Vakası
Bilmece
Beşiktaş Karakolu
Yabancı
Memnu Meyve
Aşkla Savaşmak
Bir Mutsuzluk Öyküsü
Yırtık Gömlek
Stratenice
Sular Yükselirken
Dünya Vanlılar Günü
Yasak Aşkın Savaşı Truva
Güleç Kız
Yıldırım düşerken
Bir Amazon Kadınının Günlüğü
Kösem'in düşü(şü)
Zengin koca
Tekfurun kızı
Bit
Leylekleri öldürmek
Dünyada Van ahirette iman
Asırlık gazetenin aziz okuyucuları
Dua et ki orucum
Araftaki Vanlılar
Tatil
Doktor Civanım
Servet Aydınoğlu
Sucuklu yumurta
Misafir
Renkli Televizyon
İlk Aşk
Parayı kim buldu
Kaçak
Sınav
Cesim Abi De Bizi Görecek Mi
Ranza
Acı Şeker
İzdivaç
Karne
Minel Aşk
Aşçı
BABAM ve oğlu
Babalar Ağlamaz mı Anne?
Home
Işkın değil muz
Nasıl Zengin Oldum
Buzdolabı
Ankara-Van
İki Nisan/İki Bebek
Merhaba
Haber Yazılımı