Yazı Detayı
21 Ağustos 2014 - Perşembe 09:53
 
İnmede ilk 4.5 saat kritik
Uzm. Dr. Ayhan DOĞAN
 
 

İnme beyin-damar tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkan, tıkanıklığın olduğu bölgedeki beyin fonksiyonlarını bozan ve 24 saatten daha uzun süren bir sağlık sorunu. Bu sorun beynin beslenmesini sağlayan damarların tıkanıklığı veya kanaması sonucu ortaya çıkıyor.

 

Ülkemizde yaşamı kolayca kurtarılabilecekken gecikme ve yanlış tedavi nedeniyle hayatını kaybeden veya sakat kalan kişi oranı oldukça yüksek. İlk 4.5 saat içinde hastaneye getirilirse hastaların önemli bir bölümü kurtarılabiliyor. Geç kalınırsa hastaların büyük bölümü ya kaybediliyor veya sakat kalıyor. İnme geçiren kişinin en yakınında bulunan ve nöroloji uzmanı olan bir hastaneye götürülmesi büyük önem taşıyor. İleri yaş, hipertansiyon, diyabet, ritm bozukluğu olan kalp hastalıkları, hiperlipidemi (kan yağlarında yükseklik), uyku hastalıkları, obezite inme riskini artırıyor.

65 YAŞ ÖNCESİ KRİTİK
İnme, 65 yaş öncesinde erkeklerde daha sık görülürken, ileri yaş kadınlarda bu sorunla daha sık karşılaşılması dikkat çekiyor. 65 yaştan sonra inme sıklığının her geçen yıl arttığı belirtiliyor. İnme tedavisine geç kalınması halinde ölüm ve sakat kalma oranı çok yükseliyor. Bu sorun ölüme neden olan hastalıklar arasında ikinci, sakat bırakan hastalıklar arasında ise birinci sırada yer alıyor.

İNMEYE ÖZGÜ BELİRTİLER
* Ani başlayan konuşma bozukluğu
* Kolu, bacağı ya da vücudun yarısını tutan kuvvet kaybı
* Yüzde asimetri
* Ağız köşesinde çökme
* Denge kaybı
* Görme kaybı
* Bulantı – kusma
* Hafıza bozukluğu ve bilinç kaybı

İLKBAHARDA SIKLIK ARTIYOR
İnme sıklığı ilkbahar aylarında artış gösteriyor. Yeterli sıvı alımının olmadığı yaz ayları da risk artışına neden olabiliyor. Beslenme alışkanlıkları açısından Akdeniz diyetinin koruyucu etkisi bulunuyor. Bu nedenle sebze ve meyve tüketimi (günde en az üç porsiyon) önem arz ediyor. Yağ ile karbonhidrattan fakir bir diyet önem taşıyor.


GEÇER DİYE BEKLEMEYİN”
İnme sorununda ilk yapılması gereken, hastanın hiç zaman kaybetmeden ambulans veya en hızlı yolla nöroloji servisi olan bir hastaneye ulaştırmak. “Belirtiler geçer" diye beklemek yapılacak en büyük yanlıştır. Hastanın tansiyonuna hastane öncesi müdahale edilmesi, soğuk su dökülmesi, banyo yaptırılması, yedirilmeye çalışılması, su içirilmesi gibi uygulamalar zaman kaybettirip hastaya zarar verebiliyor.

EN ÖNEMLİ ŞEY ZAMAN
İnme sorununda en önemli şey; hiç gecikmeden hastaneye ulaşmaktır. Bu arada hastanın rahat nefes almasını engelleyen bir durum varsa bu sorunun giderilmesi gerekiyor. Hastanın daha önce ve hastalandığı gün kullandığı ilaçların hastaneye götürülmesi de çok önemli görülüyor. İnme hastası ilk 4.5 saat içinde hastaneye götürülürse trombolitik (damar açıcı) tedavi uygulanıyor ve erken başvuran hastaların önemli bir bölümü kurtarılabiliyor. 

 
Etiketler: İnmede, ilk, 45, saat, kritik
Yorumlar
Diğer Yazılar
Haber Yazılımı