Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
25 Ağustos 2013 - Pazar 11:38
 
İpekyolu Fuarı
Dr. Erdal ORMAN
 
 

Tarihi ipekyolunun en önemli kavşaklarından biri olan ilimiz; panayırların, pazarların kurulduğu, hanlarının tüccar ağırladığı,  kervanların uğrak yeri olduğu eski çağlardan günümüze kadar süregelen bu ticaret misyonunu artık, günümüzde ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarla yerine getirmektedir. 
Bu yıl 17. si düzenlenen ve 1993 yılından itibaren kesintisiz olarak organize edilen Van-Asya İpekyolu fuarı,  Doğu Anadolu Bölgesinin tek, Doğu ve Güney Doğu'nun da en kapsamlı Ticaret ve Sanayi Fuarı olma özelliğini taşımaktadır. Aynı mekan ve tarihlerde bu yıl 2. si düzenlenen Van Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı da bölgenin tarım potansiyelini gözlemek ve yatırımcılara yeni ufuklar açmak açısından çok yerinde bir girişimle bu fuara entegre edilmiş önemli bir organizasyondur. Ayrıca ilimiz daha önce İnşaat, Mobilya ve Yan Ürünleri fuarına da ev sahipliği yapmıştı. Bu tip fuarlar, sadece katılımcı firmalar açısından değil düzenledikleri şehir, bölge hatta ülkeler için olumlu sonuçlar doğurmaktadır.
Van'da, Fuar dönemi boyunca, fuarı ziyaret etmek için başka şehir ve ülkelerden gelen katılımcı ve ziyaretçiler sayesinde kısa süreli de olsa, kentin ticari ve sosyo- kültürel yaşantısına hareket gelmektedir. Fuar organizasyonları, farklı yöre ve kültürden insanları bir araya getirmesi, bunlar arasında iletişim kurulmasına ve kültürel paylaşımlar gerçekleştirilmesine yardımcı olması bakımından da önemlidir. 
Katılımcı ve ziyaretçilerin konaklama, yeme, içme gibi temel ihtiyaçlarını fuarın düzenlendiği ilde karşılama zorunluluğu, o bölgede faaliyet gösteren birçok işletmenin gelirinin artmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bölge halkı, fuar dönemi boyunca gerçekleştirilen sosyal ve kültürel aktivitelere katılma şansını elde etmektedir. Diğer taraftan fuarların turizmle doğrudan bağlantısı vardır. Birçok şehirden veya ülkeden beraberindeki heyetlerin bir şehirde toplanması seyahat, konaklama gibi pek çok aktivite şehre ekonomik canlılık katmaktadır. Farklı bir yöreye ayak basan insanların, o bölgeyi gezmeden, yemeklerini tatmadan evine dönmeyeceğini düşündüğümüzde fuar turizminin bölgeye olan katkısı küçümsenemez niteliğe ulaşmaktadır.
Kültür ve Turizm Bakanlığının 2023 stratejisinde yer alan Fuar ve Kongre Turizmi,  Turizmi Çeşitlendirme Stratejisi başlığı altında, turizmi güçlendirmek adına desteklenmektedir. Geç kalmadan Van'ın da bu öncelikli iller arasına girmesi sağlanmalıdır. İlk olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya fuarcılığın gelişiminde birinci öncelikli iller olarak belirlenirken Adana, Gaziantep ve Trabzon ise ikinci öncelikli iller olarak saptanmıştı. Bakanlığın 2023 Stratejisine göre bu iller için alınan kararların bazıları ise şöyleydi: 
* Kongre turizmine altyapısı uygun iller İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Konya, Bursa, Mersin öncelikle ele alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yönlendirici çalışmalar yapılacaktır.
* Kongre merkezi olarak planlanan bölgelerin nitelikli turizm tesislerine ve uluslar arası havaalanına sahip olması sağlanacaktır.
* Her ilde bir kongre merkezi oluşturularak gerek ulusal gerekse de uluslar arası kongrelerin Türkiye'de yapılması için tanıtma, planlama ve uygulama projeleri yapılacaktır.
* 1. ve 2. derece Fuar illerinde bulunan Fuar Merkezlerinin çevre düzeni planları, kentin ana ulaşım planı, kentin konaklama, restoran hizmetlerinin fuarlardan beklenen faydayı azamiye çıkaracak yönde gerçekleşmesi yönlendirilecektir.
* Fuar organizatörü ve personeli yetiştirmek için ön lisans programlarının açılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.
Bu stratejiye göre, Van'ın da bu iller arasına girmesinde aslında hiçbir engelin olmadığı ortadadır. Hali hazırda uluslararası bir havaalanına, üniversiteye ve nihayet 5 yıldızlı otellere de sahip ilimizin çoktan bu öncelikli iller arasına girmesi gerekiyordu. Ayrıca bölgemizin kültürel ve tarihsel bağlarının bulunduğu Asya'ya açılan kapısı olan ilimizde, özellikle Ortadoğu ile ticaretin gelişmesinde ve ülke politikası olan ''Komşularla sıfır sorun'' diye formüle edilen büyük ideale, böyle uluslar arası fuarlarla ev sahipliği yapması, işin ehemmiyetini ortaya koymakta Van'a farklı bir vizyon sağlamaktadır. 
Ticaretin barışa sağladığı katkı inkar edilemez, bir yerde ticaret varsa orada savaş olmaz. Çünkü birbiriyle ekonomik ilişkiler geliştiren ülke veya toplumlar, doğal olarak gümrük, vergi vs. gibi birçok alanda yasalar ve düzenlemeler getirmek zorundadır. Böylece iki tarafta fayda sağladığı ilişkiyi bitirmek istemeyecek dolayısıyla kalkınmada kendisi için en uygun seçeneği uygulayacaktır. İşte fuarları da bu açıdan incelemek gerek. 
Bir sınır ili olan Van'da düzenlenecek uluslar arası fuar ve kongrelerin ticari ve ekonomik etkilerinin çok olumlu yönde cereyan etmesi kaçınılmazdır. Artık üniversitelerde ders olarak anlatılan kongre ve fuar yönetimi Van gibi 2023 yılında 1 milyon yabancı turist ağırlama hedefi koyan bir ilde çoktan hayat geçirilmesi gereken bir müessese olmalıydı…   

 
Etiketler: İpekyolu, Fuarı
Yorumlar
Diğer Yazılar
Tarımda Tarihi Fırsat Kaçırılmamalı
Kuş Gribi Beklerken Koronavirüse Teslim Olmak!
Bir Cennettir Bahçesaray, Yolu Sırattan Geçer…
Vanspor'a dair notlar
Bir kupa maçının anatomisi
Doğudan batıya bir köprüdür Vanspor
Kral Menua'nın kemikleri sızlasın!
Van Masterler Derneğinden ezberleri bozan girişim
Dirlik, Birlik, Beraberlik İşte Van! İşte Vanspor!
Tematik Turizmde Van'a Eskişehir Örneği
Van'da korkaklık dönemi bitmiştir
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -3-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -2-
Büyük Kaptan, Efsane Vanspor’u Anlatıyor -1-
Van Kütüğüne Yeni Bir Eser ''Dünyada Van''
Avm değil kent üniversitesi
Evinde Kazanmak Herşeydir!
Bir hayatın öğrettikleri
Bu Yazın Yeni Trendi Vangölü Ekspresi Olsun!
Kongrenin Ardından
Van Uluslararası Tarım Bilimleri Kongresine Doğru
İkiyüzlü Federasyon
Bu takıma bir ağabey gerekli!
Tarih tekerrür edecek mi?
Van Gölü'ne Yüzyılın Projesi
Kan kardeşlerin hüzünlü hikâyesi
Hakemin çabası yetmedi!
Türkiye Kupası büyüklere peşkeş mi çekiliyor?
Altın Markamız: Nur Tatar
41 Yaş, Üç Darbe Bir Muhtıra
Terörün Panzehiri: Futbol
Bir Başarı Hikâyesi: Cevdet Uzunköprü
Van'daki törenin ardından…
Vangölü etrafında bir gezinti
YİNE BAŞARDINIZ!
Adliye ve Sağlık Çalışanlarının Dramı
Yaşar Kemal’i Anlamak
Geçmişten Bugüne Van’ın TFF ile İmtihanı
Gevaş’ta Tarih Kurtuluyor
Belediyenin Futbol Çıkmazı
Ceviz Çalıştayı Van’a Vizyon Katacak
Karçın Mevsimi
Başbakan’dan son istek
Dünya kupasında dört vansporlu
Yönetilemeyen Kulüp B.Vanspor
Zenginlik Van’da cevizle yeşersin!
Van Futboluna Yeni Bir Soluk 1974 Vanspor Kulübü
Öteki Gündemin Değişmeyen Başkenti Van
İstanbul’da Van Kahvaltısı!
İlk yarının ardından
B.Vanspor zevk verdi (Gölcükspor- B.Vanspor Maçı İzlenimleri)
İstanbulspor-BelediyeVanspor maç izlenimleri
B.Vanspor Uzatmalarda Yıkıldı
KUPA BEYİ B.VANSPOR
Siirt, Bitlis, Van…
Van basınında bir ilk
Bir Cesur Yürek Aranıyor
Eski Van'da Bir Gezinti
Ricciardone'nin Van ziyaretinin ardından
Huzuru Arayan Memleketim
Yukarı Denizin Son Umudu Başbakan
Bitmeyen Senfoni; Sahil Yolu Projesi
Tanrı İstemezse Yaprak Düşmezmiş...
B.Vanspor'un Umudu U-17'ler
Van'a Yeni Üniversiteler...
Büyük Şehir'e Logo, Van Kedisi Olmalı!
Orhangazi B.Vanspor maçı!
Futbolda Hırs Her Zaman Kazandırmaz!
Van çağı başlıyor...
B.Vanspor'a Coşku Gerek!
Olimpiyat Şerefimiz; Nur TATAR
Van turizmine dair...
Bir Vanspor vardı (3)
Bir Vanspor vardı (2)
Bir Vanspor vardı... (1)
Şimdi Bahçesaray zamanı!
Endemik Zenginliğimiz " VAN BALIĞI"
Alkışlar B.Vanspor'a
BÜYÜK ŞEHİRE BÜYÜK STAT YAKIŞIR!
BU SPORCULAR VAN'IN YÜZAKI OLDU
VAN'I "DÖRT T" KURTARIR!
ÖNCE VAN KEDİSİ ŞİMDİ VAN GÖLÜ!
DEPREMZEDE KİRACILAR
Haber Yazılımı