Yazı Detayı
16 Kasım 2017 - Perşembe 14:18
 
Karbonatın yararları
Serpil Teker
 
 

Değerli okurlar sizlere işinize çok yarayacak bir öneri daha derledim. Mutfaklarda kabartma özelliği sebebiyle kullanılan karbonatın pek bilinmeyen birçok yararı var. Karbonat  birçok alanda fayda sağlayan mucizevi bir maddedir. Cilt bakımından, leke çıkarmaya, diş beyazlatmadan halı temizliğine kadar hemen her alanda kullanılmaktadır. Doğal bir madde olmayan karbonatı sağlığa olan faydalarından çok, beyazlatıcı özelliğiyle kullanmaktayız.

 

Karbonat bakın vücudumuzda nasıl güzel şeyler yapıyor.

 

5 Y.K (yemek kaşığı) karbonat ve 4 Y.K hindistan cevizi yağına dilediğiniz bir esanstan 10-15 damla (nane, portakal, çilek) karıştırın. Son olarak da içerisine tercih ettiğiniz oranda toz ya da sıvı tatlandırıcı koyun. Bütün malzemeleri bir macun olana kadar karıştırın. Bir kavanoz içerisinde saklayın.

 

 

Ağız temizliğinin 3 ana maddesi vardır. Diş macunu,Diş ipi,Gargara. Karbonattan bunlardan 2 tanesini  bedavaya yapabilir.60 ml su içerisine 1/8 T.K karbonat ve deniz tuzu katın. Ardından içerisine birkaç damla nane esansı ekleyin ve karıştırın. Bu karışım marketten aldığınız gargaralardan hem daha sağlıklı hem daha ucuz.

 

Her sabah duş alıp evden çıkıyorsunuz ama daha yolun yarısına gelmeden burnunuza kötü kokular gelmeye başlıyorsa bunun nedeni koltuk altlarınızda bakteri oluşması olabilir. En güzel antiseptiklerden biri de karbonat. Duştan çıkmadan önce biraz karbonatı pamuğa döküp koltuk altlarınıza uygularsanız kokuyu emecektir.

 

Yüz için olan birçok peeling'in ana maddesi karbonattır. Bunun nedeni ise hem bakteri öldürücü yapıya sahip olması hem de suda kolay erimemesidir. Yüzünüzü ve ellerinizi ıslatın. Ardından avucunuzun içerisine bir miktar karbonat dökün ve ellerinizi ovuşturarak bir macun kıvamına getirin. Dairesel hareketler ile yüzünüze sürün birkaç  dakika sonra yıkayın. Yüzünüz pırıl pırıl ve yumuşacık olacak.

 

Sinek ısırıklarının kaşıntısını en güzel alan şey birkaç damla su ve karbonat karışımı. Bu karışımı kaşınan yere sürdüğünüzde kaşıntı birkaç dakika içerisinde yok olacak.

 

 

Ev kazalarının birçoğu mutfakta geçiyor ve bunların da pek çoğu yanıklardan oluşuyor. Tabii ki çok ciddi bir yanıktan bahsetmiyorum ancak, hafif bir yanık vakasında yapmanız gereken buzlu suyun içerisine karbonat atmak. Ardından bir peçete ya da bezi bu su ile ıslatıp yanan yerinize koymak. Sızı dinene kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz.

 

Kuru şampuan hepimizin anlık kurtarıcıların dandır. Yapması gidip almasından daha kolay. Eşit miktarlarda mısır nişastası ve karbonatı karıştırın. İçerisine dilediğiniz miktarda ve istediğiniz kokuda bir yağ ekleyin. İyice karıştırın.

 

Ilık banyo suyunuza karbonat katmanız hem cilt sorunlarının önüne geçiyor hem de psikolojik olarak siz rahatlatıyor..

 

Bir bebeğin en büyük huysuzluk kaynağı pişik olmuş poposudur. Bu nedenle ne onlar ne de siz huzursuz olun diye size bir formülüm var. Bebeğinizin banyo suyuna 3 Y.K  kadar karbonat atın bu onu rahatlatacaktır.

 

Evet, birçok ilaç şıp diye mide yanmanıza çözüm olabiliyor ama vücudunuza da bir o kadar zararlılar. Onların yerine ilk olarak daha doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Yarım bardak su içerisine yarım tatlı kaşığı karbonat katıp karıştırın ve için. Mide yanmanızı tıpkı ilaçlar gibi hemen geçirecek.

 

Dünyanın en kötü işkenceleri sıralamasında ilk 10'a girecek şeylerden biri de burun tıkanıklığı. Ne yaparsanız yapın açılmayan burnunuz için biraz karbonat ve tuzu su ile karıştırıp kendi burun damlanızı yapabilirsiniz.

 

Bütün gün ayakta çalışanlar iyi bilir her akşam eve geldiklerinde ayaklarında oluşan sızlamayı... İşte bunun için kendinize bir ayak banyosu hazırlayın. Biraz ılık su içerisine karbonat atarak ayaklarınızı en az yarım saat bekletin.

 

Sevgiyle, sağlıkla kalın.

 
Etiketler: Karbonatın, yararları,
Yorumlar
Haber Yazılımı