301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 13:47
 
Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir?
Ömür Karakaya
omrkrkyat@gmail.com
 
 

Franz Kafka'nın bu sözü her aklıma geldiğinde felsefe temelinin buradan geldiğini düşünürüm. Çünkü ölüm hayatımızda ki en büyük varoluş sebebi.

Hepimiz her zaman bir şey yapmaya karar veririz. İyi bir aile kurmaya, iş sahibi olmaya, para kazanmaya, iyi bir eşe sahip olmaya, iyi bir kariyer sahibi olmaya vs vs. Ölüm ise her daim bir gerçek ama unutulmuş bir gerçek olarak kalır bir yanımızda.

Aslında ölüm dışında diğer şeylerin ciddiyetini ölümün önüne koyduğumuz için herşey gayet formal bir nitelik kazanıyor. Ölümün olduğu yerde daha ciddi birşey olmadığını düşündüğümüzde ya da bunu hayatımızın ortasına koyduğumuzda nerede olursak olalım bunun bir öneminin kalmadığı bariz ortaya çıkıyor. Örnek olarak çağımızın problemlerinden olan aşk sendromu sonrası gelişen olaylarda çok sayıda ruhi bunalım sonucu intihar vakaları gerçekleşiyor.

Aslında şahsen ben acıya, bunalım sürecine bu noktada katılmıyorum. Evet kırgınlık, kızgınlık vuku buluyor ama işin o derece ileri gitmesi ciddiyet meselesidir. Kendimi bu konuda hep sorgularım an mı ciddiyet mi diye, bu yaşadığımız düzende herşeyin elbet geçici olacağına inanıyorum. Yıllar evvel tanıdığım bir kadın bana birine aşık olduğunu söylemişti ve asla onu unutamayacağını söylemişti. Aradan yıllar geçti ve bana aslında aşk insanın kendisidir geriye kalan herşey geçicidir dedi.

Evet, burada da olduğu gibi herşeyin zamanla geçici olduğuna ve o kadar ciddiye alınacak şeyler olmadığını göstermişti. Birşeyi ne kadar ciddiye alırsak o kadar problem doğurur bundan dolayı hayatımızı üzerine kurduğumuz düzen bir nevi bir gerçeğin örtbas edilmesidir. Herkes ölüme inanır, kimi sonrasına kimi o ana kimi ise yok oluşa sonuç olarak herkes inanır ama hayatta daha ciddi şeylerin olduğuna da inanır. Bundandır ki hep ölüm arka plana atılır.

Düşünsenize hepimiz bir gemideyiz güvertede ben varım, yanımda güzel bir eş, önümde istediğim herşey, herkese en tepeden bakıyorum üstelik gemiyi istediğim yöne götürebiliyorum. Ee sonra ? İşte orası çok önemli nerede olursak olalım biz insanoğlu ölümün olduğu bir yerde hep kaybedeniz. Kaybetmek derken hepimizin inandığı kaybetmek değil gemi örneğindeki gibi en üstte olsak da onun sona ereceğini biliyoruz işte bu yüzden biz kaybedeniz. Burada belkide asla anlamını, kendisini tam olarak yaşayamayacağımız o sözün mimarı Franz Kafka'yı selamlıyorum.

 
Etiketler: Ölümün, olduğu, yerde, daha, ciddi, ne, olabilir?, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Haber Yazılımı