301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
13 Temmuz 2018 - Cuma 14:58
 
Ruh-i...
Ömür Karakaya
omrkrkyat@gmail.com
 
 

Yalnızlıktan çiş edemez haldeydi Ruhi. 38 yıla birçok şey sığdırmıştı ama yalnızdı hep, en güzel uykusunda bile yalnızlık kabusları görüyordu. Yalnızlık bazuka gibi oturmuştu böğrüne. Aslında yalnızlığının tetikçisi yaşadıklarıydı bundan ötürü yalnızlık rölantisi baş gösteriyordu hayatında.

Daha 19 yaşındayken ailesinden ayrılıp yani doğduğu büyüdüğü şehirden ayrılıp Ankara'ya gidiyordu. Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanmıştı. Okulu bitirip köyüne köprüler binalar inşa edecekti belkide kan davalıları ile kardeşlik köprüleri kuracaktı.

Ankara da yaşamaya başladı Ruhi Ankara'dan çok etkilenmişti ve çok sevmişti, belkide aşık olduğu için Ankara güzel gelmişti ona. Evet aşık olmuştu kütüphaneye ders çalışmaya gittiğinde sürekli gördüğü kadına sessiz sedasız gönül prangasını vurmuştu. Hani şair diyor ya ' bu şehir güzelse sebebi sensin ' diye işte Ruhininki de o cinstendi. Ankara güzelse sebebi o kadındı belkide. Kim olduğunu bilmiyordu ama işte bazen ansızın garip şeyler olabiliyor bu hayatta Ruhininki de öyle olmuştu.

Köyünde de aşık olduğu biri vardı hatta taş üstünde oturup gölü saatlerce taşlarlar beraber, kimin taşı su yüzünde daha fazla kalacak diye, Ruhinin köyünde suyun üstünde taşı tutturmak belkide seni seviyorum manasındaydı. İste o göl yalnızlık gölüydü, adını yalnızlık gölü koymuşlardı köy ahalisi. Ne tezattır ki aşıkların iki kişiliklerin buluşma panayırıydı o göl. Ruhi köyde aşık olduğu kadın bu gölde boğulup ölmüştü ve o günden sonra bir daha uğramadı o göle anca köprü yapmaya gelirim diye düşünüyordu.

Ankara da herşey yolundaydı Ruhi kütüphanede gördüğü kadının mecaline kaptırmıştı kendini. Ruhi zaten hırslı çalışkan biriydi ve hiç kütüphaneden çıkmazdı biraz da onun için çıkmazdı kütüphaneden. Adını öğrendi sonra evet aşık olduğu kadının adının Sabiha olduğunu öğrendi. Sabiha matematik okuyordu aynı üniversitede. Ruhi ayrıca iyi bir şairdi ve Sabihaya güzellemeler yapar şiirler yazardı. Bir gün Sabihanın kütüphanede sürekli çalıştığı masaya şiir koydu Ruhi, bu böyle günlerce sürdü. Sonra Sabiha Ruhiyi pusuya düşürüp Ruhiyi suçüstü yakaladı hani ülkemizde şiir yazmak suç ya ondan suçüstü yakalandı. Sabiha da ondan hoşlanıyordu bu bariz ortadaydı, Sabiha çok hassas bir kadındı zamanla Ruhi ile mükemmel bir aşk yaşamaya başladılar beraber okula gider beraber çalışır beraber eğlenirlerdi. Bu müthiş ilişki yıllarca sürdü Ruhi geçmişini unutmuştu, günden güne de daha çok bağlanıyordu Sabiha'ya. Aradan mantıksız günler, sıradan aylar, Ankaradan soğuk rüzgarlar, Ruhinin kalbinde yıllar geçti. Sabiha grip için gittiği hastane de HIV virüsüne yakalandığını öğrendi yani Hepatit hastalığına, bunu öğrendiği an çok kötü oldu günlerce toparlanamadı ve bunu Ruhiden de sakladı. Tedavi olmaya karar verdi ama tedavi sonuç vermiyordu mezun oldukları gün diplomasını alıp eve gitti elinde biraz cıva ile. En kolay, acı vermeyen ölüm yolunu seçmişti kendisine çünkü dayanamıyordu günden güne acı çekmeye aşık olduğu adama bakamıyor, eskisi gibi olamıyordu. Evde oturup biraz düşündü sonra cıvayı yavaşça kulağına damlatıp ölümü bekledi. Son zamanlarda Sabiha'ya birşeyler olduğunun farkında olan Ruhi törenden sonra Sabihayı göremeyince doğrudan evine koştu eve geldiğinde kapıyı çaldı ses gelmeyince o anın heyecanıyla kapıyı kırıp içeri giriverdi ve karşısında ikinci kez sevdiği kadının ikince kez cansız bedenini gördü. Onun için çok acı bir durumdu kimi sevdiyse ölüyordu.

O kötü günlerden sonra hep hayal ettiği gibi diplomasını alıp köyüne gitti yılarca yalnız yaşadı, ne köprüyü yapabildi ne de kendisini ve 14 yıl böyle geçti dayanamadı artık acılarına, yalnızlığına Rojda'dan sonra ilk kez yalnızlar gölüne uğradı, çok yalnızdı tıp ki göl gibi, oturdu göle baktı sonra yavaşça yürüdü golün en acımasız yerine doğru kollarını açıp Rojda'ya ve Sabiha'ya doğru yürüdü, bir an bile gözünü kırpmadan yürüdü sonra o da herkes gibi tüm aşıklar gibi ansızın ortadan kayboldu..

 
Etiketler: Ruh-i..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı