Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 16:38
 
Şen-Gezer
Dr. Yağmur Erim Köse
 
 

Hatırlarsınız geçen sene ana haber bültenlerine kadar konu olmuştu Doğu Ekspres. Ankara'dan Kars'a kadar yaşanan 25 saatlik tren yolculuğunun keyifli anlarıyla yıkılıyordu Facebook, Instagram. Ama şimdilerde dişli bir rakibi çıkageldi Doğu Ekspresin. Adı da kendi gibi anlı şanlı Vangölü Ekspres. Şimdiden tren biletleri tükenmiş bile. Eee ne diyelim çıkın çıkın gelin bekliyoruz. Hele ki gelinlikte sandıktan çıkmışken, Van beyazlara bürünmüşken tam zamanıdır gelmenin.

Geçen hafta Vangölü Ekspresi sayesinde. çok kıymetli bir arkadaşımı ağırlama imkanı buldum. Kendisi sosyal medyadaki akıma uymuş, benim çağrıma da kulak vermiş çıkmış gelmiş, hoş gelmiş, sefalar getirmiş. Şener gezmeye bayılır, sırf bu yüzden turizm rehberliği okudu ve onun için mutluluk demek dere tepe, taş toprak gezmek demek. Bu yüzden lisedeki hocamız kendisine 'Şen Gezer' lakabını takmıştı. O günden beri Şener'in adı bizim için Şen Gezer. Trenden iner inmez bana sitemkar bir bakış attı. Hayırdır dedim. Aşk olsun Yağmur dedi 10 yıldır Van' da yaşıyorsunda, niye bana adaşım Şen Gezer yemeğinden bahsetmedin. Öyle bir yemek yok ki diyebildim. Trende Van' lı bir amcadan duydum Van'ın yöresel meşhur yemeğiymiş Şen Gezer. İyice meraklandım birkaç tanıdığa sordum ama herkes benle hemfikir çıktı -böyle bir yemek yok-. Bunu bilse bilse Van'ın gastronomi ve mutfak kültürünün biricik temsilcileri Mavi Fularlılar bilir diye düşündüm ve kıymetli Nuran ablama sordum. Sağolsun sayesinde meşhur yemeğimizin adının Şener' in yanlış anlamasıyla 'Sengeser' olduğunu öğrenmiş olduk. Ne yalan söyleyeyim ben de arkadaşım sayesinde ilk kez duydum ve tatma imkanı buldum. Mercimeğin kurutla buluştuğu adeta şifa deposu olan Van yemeği. Hele ki bu kış aylarında baş tacı etmemiz gereken bir lezzet. Malum karla beraber uzun kış gecelerinin soğukluğunu daha da hisseder olduk. Hastanelerin acil bölümleri ateşli öksürüklü çocuklarla, grip, nezle salgınıyla dolup dolup taşıyor. Kutu kutu antibiyotikler, ateş düşürücüler hepimizin elinde ne yazık ki. Ancak sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın yolu tabi ki yeterli ve dengeli beslenmeden geçiyor. Sengeserin olmazsa olmazı mercimek bu soğuk günleri sağlıkla geçirmemizi sağlayacak tam bir protein deposu. Hele ki kurut ya da süzme yoğurdu da katınca hem lezzeti hem besleyiciliği iki katına çıkıyor. Eee malum Van' da etsiz ve soğansız yemek olmaz. Etle soğanda işin içine girince en güçlü antibiyotik bile şapka çıkarır Sengeser' in önünde.

Bizim Şener bayıla bayıla iki tabak yedi. Adını  doğru öğrense de benim için bu yemeğin adı artık Şen Gezer dedi ve gitti. Belki de haklı. Yiyen gerçekten şen, şakrak, sağlıkla gezer. Afiyet olsun.

 
Etiketler: Şen-Gezer,
Yorumlar
Haber Yazılımı