Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 16:44
 
Siyasi Yamyamlık
Erdem Yavuz Ekici
 
 

Yamyamlık; insanın, kelimenin gerçek anlamıyla, başka bir insanı yemesi eylemidir. Halk kültüründe, efsanelerde dinsel metinlerde, fantastik öykülerde, edebiyatta ve tarihte olduğu kadar, bizatihi gündelik yaşamımız içerisinde de karşımıza çıkan güncel bir kavramdır yamyamlık.

Siyasi yamyamlık ise; aynı ideallere gönül vermiş, aynı "dava" ya inanmış ve aynı siyasi eksende hatta partide buluşmuş kişilerin, siyasi ikbal uğruna bir diğerinin "ayağını kaydırması" ve engel olarak gördüğü "dava arkadaşını" herhangi bir kural ve kaideye bağlı kalmadan çeşitli ayak oyunlarıyla saf dışı bırakmasıdır. Siyasi yamyamlık tarihin her döneminde var olagelmiş kimi zaman "kaset" şantajlarıyla kimi zaman "sızıntılarla" siyasi hasımlar birbirini mat ederek, engel olarak gördükleri "dava arkadaşlarını" ortadan kaldırmışlardır.

Günümüze gelindiğinde ise; sosyal medya üzerinden yapılan siyasi yamyamlık türü görülmektedir. Kendisine rakip gördüğü siyasi rakibini bir "fake" hesap üzerinden vurmaya dayalı bu yamyamlık türü, şimdiye kadar görülen en kalleşçe yöntemlerden biridir. Burada siyasi yamyam, sahte bir hesap açarak, siyasi rakibine gerçek olmayan bir takım ithamlarda bulunmakla birlikte, bu iletiye siyasi rakibinin bağlı bulunduğu partinin üst kademe yöneticilerini "etiketleyerek" bir nevi şikayet mekanizması ve algı oluşturmakta, "çamur at, tutmazsa da izi kalsın" mantığı gütmektedir.

Bu şekilde zan altında bırakılan siyasi rakibinin, görevden çekilerek, yerine kendisinin veya desteklediği bir siyasi klanın getirilmesini bekleyen yamyam, amacına nail olmayı beklemektedir. Bu şekilde ehliyetsiz ve liyakatsiz olan bu siyasi yamyamlar ne yazık ki, siyasi olarak bazı makamlar işgal etse de çok geçmeden durum fark edilmekte; fakat bu sefer de ehliyet ve liyakate sahip dürüst siyasiler küstürüldüğünden makamlar boş kalmakta ve ilerleme, gelişme durmaktadır.

Bu halde yapılması gereken iş, siyasi yamyamlara prim vermeden, görev başındaki ehliyetli. olgun, inanmış kişilerle yola devam ederek, bu yamyamlara prim vermemektir. Eğer siyasilerde bir sıkıntı olduğu kanaati de uyanmışsa bunun yolu, gerçek kimliklerle, hesap sorabilir makamlara müracaat etmek veya kongre ve kurultaylarda ortaya çıkarak bilgi ve belgeler eşliğinde varsa bir usulsüzlük bunun hesabını sormaktır.

Son olarak siyasi yamyamlara sözüm;

Gördüm liyakate muhtaç,

Gördüm ihaleye muhtaç;

Gözü doymaz, gönlü aç

Ben ne siyasi yamyamlar gördüm.

 
Etiketler: Siyasi, Yamyamlık,
Yorumlar
Haber Yazılımı