301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
27 Şubat 2017 - Pazartesi 13:10
 
Vajinismus Evli Bakireler -Tamamlanmamış Evlilik "O an'a kadar her şey çok iyi sonra..."
Uz. Dr.Sevilay ZORLU
drsevilayzorlu@gmail.com
 
 

143 yıl önce:

 "Kadının hikayesindeki en belirgin şey çeyrek yy evli olmasına rağmen hala bakire kalması gerçeğiydi... Bu olguyla ilgili araştırmamda vajinal muayene tümüyle başarısız oldu..Vajina ağzına hafifçe dokunma çok yoğun tepkiye neden oluyordu. Sinir sistemi büyük bir karmaşa içindeydi; genel bir kas gerginliği vardı. Tüm vücudu aralıklı kaskatı kesiliyor ve titriyordu.Çığlık çığlığa haykırıyor, gözleri çılgın gibi parlıyordu. Yanaklarından göz yaşları süzülürken terör ve can çekişmeyi andıran görünümü çok acınacak haldeydi". (Sims MJ, 1861)

Vajinanın cinsel birleşmeyi engelleyecek biçimde, yineleyici ya da sürekli olarak istem dışı kasılması olarak tanımlanan ve bir savunma tepkisi olan Vajinismus, kadınların ancak cinsel birleşme denemesinde bulunmalarıyla ortaya çıkıyor.

Vajinismuslu kadınlar;

"Karı koca olamadık…Görücü usulü evlendik,zamanla eşimi sevdim. İlk gece çok korktum bacaklarım kasılarak eşimi ittim.Çok sayıda kadın doğum uzmanına gittik. Kızlık zarımın kalın olduğunu söylediler.Ameliyat oldum, zarı aldılar, sonra yine bir şey değişmedi.Kanalların dar ameliyatla açalım dediler tekrar ameliyat olmak istemedim. Psikolağa gittim korkmamamı ,korkuyu yenmem gerektiğini söyledi. Psikiyatriste gittim depresyon ilacı verdi. İstanbul'daki doktoru televizyonda izledim,borç para bularak gittik, ücreti çok yüksekti. 11 çiftle birlikte bizi de alıp 30 dakika görüştü, çok utandım, bir şey diyemedim. Reçete verip 13 kez denememizi yapamazsak muayenehanede yaptıracağını söyledi. Uyuşturucu ilaçlarla leğende oturma banyosu yaptım. O ilaçlardan vajinamda yanma oldu, kadın doğum doktoru "rahime ilerleseydi,ileride kısır bile olabilirdin" dedi. Son ümidimiz sizsiniz, düzelebilir miyim? "

"Üç yıldır ilişkiye giremiyoruz,hacı hocaya gittik, doktora gitmedik, gizledik herkesten.Bir Allah biliyor sorunumuzu bir de siz doktor hanım. Herkes artık çocuk yapın diye baskı yapıyor, bir şey diyemiyoruz"

"40 yaşındayım 25 yıllık evliyim.Cinsel ilişkiye girmeye korkuyorum.Beyim senelerce çaresi olmadığını benim yenmem gerektiğini söyledi. Birbirimizi seviyoruz, haftada iki defa sevişiyoruz, orgazm olabiliyoruz. Eve bazen  geç geliyor, eminim hayatında birisi var"

Vajinismuslu eşi olan erkekler;

"Birleşmek için başlangıçta çok deniyorduk, artık bir şey yapmıyoruz,üzgün görünce bir de ağlayınca dayanamıyorum. Ne yapsaydım tecavüz mü etseydim?"

"Giriş aşamasında sanki karşımda bir duvar var.Birleşme aşamasında sertleşme kayboluyor.Hiç birleşme olmadı. Acaba olacak mı diye güvensizlik,istek oluyor ama anında gidiyor, tam sertleşme olmuyor.Bir sınav gibi yapamayacağım diye bütün hayatım bu, işime de yansıyor, eksiklik hissediyorum,tam doyuma ulaşamıyoruz.Giderek isteğimde de azalma oldu.Cinsel terapiden fayda görebileceğimizi söylediler, sizi bulduk"

 Kanada'da yapılan bir araştırmada kadınların sadece  1-6'sı vajinismus yaşadığını gösterirken,CETAD(Cinsel Eğitim Tedavi Ve Araştırma Derneği) Araştırması'na göre Türkiye'de HER 10 KADINDAN BİRİ bu sorunu yaşıyor.

Araştırmada "İlk cinsel birleşmeniz ya da birleşmeyi denemeniz sırasında korku,kasılma, acı hissi ya da kaçınma davranışınız nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşmediği oldu mu?" sorusunu

54'ü "EVET, OLDU" diye yanıtlıyor. Araştırmanın bu konudaki bir başka ilginç bulgusu ise "evet" diyen bu kadınların 17'sinin "Zaman zaman hala bu durumu yaşadığım oluyor" demesi.

Uzmanlara göre bu oran çok yüksek ancak beklenen bir sonuç.Ülkemizde cinsel tedavi merkezlerine başvuran neredeyse her iki kadından birinin vajinismus tedavisi için başvurmasının en temel nedeni ise sorunun bu kadar yaygın olması. Geleneksel tutum, muhafazakar yapı, eğitimsizlik, koruyucu aile yapıları ve kızlık zarının hala kadının namusu olarak görülüyor olması en önemli nedenler.Nitekim araştırmada, eğitimsiz kadınlar arasındaki oran 68'lere çıkarken, üniversite mezunlarında  35'lere düşüyor.

Birçok kadın evlilik öncesinde nişanlılarıyla cinsel birleşme denemesinden bilinçsiz olarak kaçınıyor ve bunu ahlaki ya da dini nedenlere bağlıyorlar. Böylece, cinsel birleşme denemesini mümkün olduğunca erteliyorlar. Evlendikten sonra da bir çoğu yorgun olduğu veya başının ağrıdığı gerekçesiyle birleşme denemesini erteliyor.

Vakaların çoğunda, ilk cinsel birleşmesinde korku ve kasılma ortaya çıkınca, birkaç ay içinde cinsel birleşme denemeleri giderek seyreliyor ve cinsel birleşme denemesinde bulunmaksızın "sürtünme" ile boşalma alışkanlığı geliştiriyorlar.

Tedavi arayışı birçok vakada, evlilikten sonraki bir yıl içinde ortaya çıkıyor. Ancak bazı vakalarda 20 yılı bile geçebiliyor. Tedavi arayışı ise çoğunlukla çocuk sahibi olmak isteği veya çevreden gelen " çocuk yapın" baskısına bağlı oluyor.

Vajinismuslu kadınların kurallara uyan, kızgınlığını dışa vuramayan,sürekli bir kabul ihtiyacı içinde olan "İYİ KIZLAR" olduğu saptanmış durumda.

Bu kadınların bir başka özelliği ise genellikle baskıcı ve otoriter olan babalarının tersi özelliklerini gösteren erkekleri eş olarak seçmeleri.Yani, bu kadınlar genellikle, NAZİK, KİBAR VE PASİF erkekleri koca olarak seçiyorlar.                   

Vajinismusun tedavisi kolay ve başarı oranı çok yüksektir. Tedaviye devam eden ve verilen ödevleri yapan hastalarda tedavi oranı hemen hemen 100 civarındadır. Buna karşın, çok çeşitli yanlış tedavi uygulamalarına tanık olduğumuzdan, uygun olmayan tedavi yöntemlerini aktarmak gerekmektedir.

4-10 seans arasında ve 1-4 ay arasında değişen bir sürede ve haftada-iki haftada bir yapılan seanslardan oluşur. Tedavinin esası vajinadaki istem dışı kasılmanın aşamalı egzersizlerle ortadan kaldırılmasıdır.Tedavide gevşeme, imajinasyon, duyarsızlaştırma teknikleri kullanılır. Ayrıca vajinusmusa yol açan etkenlerin çözümlenmesi sağlanır.

TEDAVİDE UYGUN OLMAYAN YAKLAŞIMLAR

1.Kızlık zarının operasyonla alınması: Vajinismusun kızlık zarıyla bir ilişkisi yoktur ve kızlık zarının alınması sorunu çözmez.

2.Genel anestezi altında cinsel birleşme: Genel anestezi ile vajinal kaslar dagevşediğinden cinsel birleşme gerçekleşse bile daha sonraki cinsel birleşme denemesinde vajina kasları gene kasılacaktır. Üstelik iki kişinin haz paylaşımı demek olan sevişme sırasında bir kişi uyutulmaktadır.Bu yaklaşım yararsız olduğu kadar etik de değildir.

3.Uyuşturucu pomadlar:Yararsızdır.

4.Kadının sarhoş edilmesi:Yararsızdır.

5.Anksiyolitik ilaçlar :Yararsızdır.

6.Sıcak su banyosu, anestezik pomadlar, ağrı kesiciler, sıkıntı gidericilerin birlikte kullanımı: Vajinusmusta yararsız olup sadece cinsel birleşme korkusu olan ama vajinal kaslarda kasılma olmayan vakalarda bunun gibi aslında yararsız olan tedavi yöntemleri kişi tedavi olacağına ikna olursa çoğunlukla geçici olmak üzere işe yarayabilir.

7.Vajinaya botoks uygulanması: Botoks vajina kaslarını felç edeceğinden botoks uygulaması ile cinsel birleşme sağlanabilir. Ancak, kadının korkusu, cinsel birleşmeye karşı direnci ve varsa travmaları tedavi edilmeden kalır ve botoksun etkisi geçtiğinde vajinusmus tekrar ortaya çıkabilir. Ancak bunlardan önemlisi kadının iradesini kırmaya yönelik bu girişimin etik olmamasıdır.

8.Tek seanslık, çeşitli yatıştırıcı ve ağrı giderici, kayganlaştırıcı maddeler verdikten sonra, hekimin çifte verdiği telkinlerle ve kendi muayenesinde hatta kendi yanında cinsel ilişkiye girmeye zorlaması ne etik ne de bilimsel bir yaklaşımdır.

 
Etiketler: Vajinismus, Evli, Bakireler, -Tamamlanmamış, Evlilik, "O, an'a, kadar, her, şey, çok, iyi, sonra...",
Yorumlar
Diğer Yazılar
İlişkide Ayrılık Çanları Ne Zaman Çalar?
Geleceğin tıpı rezonans terapileri ve tamamlayıcı alternatif tıp
Tek Çocuk
Öfke ve Erkekler
Kendinize Karşı Olumlu Olma
Yıldırma (Mobbing)
Zayıflama ilaçları psikolojimizi nasıl etkiliyor?
Çift İlişkisinde ''Doyum'' ve ''İstikrar''
Çocuklarda Çalma Davranışı
Çocuklarda Korku
Yakın İlişki Kurarken Eşimizi Nasıl Seçmeliyiz?
Demans Alzheimer Hastalığı
Sanatla Terapide Sinema Terapi
Altını Islatan Çocuklar
(Ms) Hastalarında Görülen Psikiyatrik Bozukluklar
Çocukluk Çağı
Bedensel Yetersizliği ve Süreğen Hastalığı Olan Çocuklar
Okul Fobisi
Ya Sonra? Ne Yaparım Senden Sonra? -2-
Ya Sonra? Ne Yaparım Senden Sonra? (1)
Kardeş Kıskançlığı
Bilgisayar Bağımlılığı
Cinsel Kimlik Sapması
Kanser ve Depresyon
Borderline (Sınır) Kişilik Bozukluğu
Parafililer (Cinsel Sapkınlıklar)
Boşanmış Aileler ve Çocukları
Kadına Yönelik Cinsel Şiddet
Narsisistik (Benmerkezcil) Kişilik Bozukluğu
Antisosyal Kişilik Bozukluğu
Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Depresyon
Seksin İyisi Kötüsü Olur mu?
Kalp Hastalıkları Ve Psikiyatrik Bozukluk Birlikteliği
Stres ve Diyabet (Şeker Hastalığı) İlişkisi
Doğum Sonrası Hüzün
Depresyonla ilgili düşünceler
Depresyonda mısınız?
Fiziksel Hastalığı Olanlarda Psikiyatrik Destek
Cinsel sorunlar nasıl tedavi edilir?
Cinsel Terapi
Cinsel Terapi Nedir?
Her An Öfkeli misiniz?
Yeme Bozuklukları; "0" Bedeni Yakalarken
Sosyal Paylaşım Sitelerinin Evliliklere Etkisi
Menopoz ödül mü Ceza mı?...
Psikolog, Uzman (Klinik) Psikolog
Psikiyatrist Ve Psikolog Arasında Ne Fark Vardir?
Cinsellik ile İlgili Çocuklar Ne Bilmeli ?
Cinsel Eğitim Modelleri Ve Farklı Programlar
Ülkemizde Cinsel Eğitim
Bipolar (İki Uçlu) Bozukluk
Aşkın Gözü Kör mü?…
Olgun Kadınlar Ve Genç Erkekler Neden İyi Çift Olurlar?
Çiftler arasında olması gereken ideal bir yaş farkı var mıdır?
Kıskanç Mıyım? Yok Canım!
Kendini beğenmişlik mi? ya da utangaçlık mı?
Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Menopoz ödül mü? Ceza mı?
Cinsel Sorunların Bedensel Nedenleri?
Görsel, işitsel,dokunsal... hangisi?
Öğrenme stiliniz ve kişiliğiniz
Mutlu aşkın sırları (2)
Mutlu aşkın sırları (1)
Hiponik Dil Kalıplarının Sorguda Kullanılması
İnatlaşma
Üstün yetenekli çocuklar
Evden-Okuldan kaçma
Altını ıslatan çocuklar
Anne babalığa geçiş ve ebeveynlik dönemi
Çocuklarda Cinsel Eğitim (2)
Terapi ve zaman
Çocuklarda Cinsel Eğitim (1)
Psikoterapi nedir?
Öfke ve erkekler (2)
Öfke ve erkekler (1)
Uzlaşmak mı zorlama stratejileri mi?
Beni Gerçekten Duyabiliyor musun?
Yaşamımızı kontrol altında tutabilirsiniz
Sosyal Fobi ve Yüz Kızarması ile Baş etmenin Yolları
Alışveriş bağımlılığından kurtulmanın yolları
"En Pahalı" Bağımlılık: Alışveriş Çılgınlığı
Diş Korkularının Sebebleri
Dental Fobilerin Çözümünde Hipnoz
Tırnak yeme
Parmak Emme
Kimler Yıldırma Yapar?
Yıldırma (Mobbing)
Çekingen Kişilik Bozukluğu
Bağışlayıcı Olamamak
Bağışlayın ve Unutun!
Yoksunluk Düşünceleri
Bağımlıların düşünceleri
Alkol ve Madde Bağımlılığından Kurtulmak İçin
Öfke nöbetleri (tempertantrum)
Saldırganlıkta öneriler
Saldırganlık
Çocuklar da zayıflama ilacı kullanılabilir mi?
Zayıflama İlaçları Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?
Sorunlu ilişkilerdeki ortak özellikler
Cinsiyet, cinsiyet rolleri ve evlilik
Çift İlişkisinde "Doyum ve İstikrar"
Şizoid Kişilik Bozukluğu (3)
Şizoid Kişilik Bozukluğu (1)
Çocuklarda Çalma Davranışı öneriler
Çocuklarda Çalma Davranışı
Korku tepkisi nasıl gelişir
Çocuklarda Korku
Saldırganlığın dışavurumunda kadın ve erkek farkı
Kadınlar Neden Daha Zedelenebilir Konumda?
Demans (Alzheimer) Hastalığı Evreleri
Demans (Alzheimer) Hastalığı
Şizofreni Hakkında Mitler
Şizofrenide Stigmatizasyonu Azaltmak
Altını Islatan Çocuklar
MS' DA DEPRESYON
Multiple Skleroz Psikiyatrk Bozukluklar.
Bedensel hastalığı olan Çocuklar
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Ailelere öneriler
Okul fobisi için öğretmenlere öneriler
Okul Fobisi
Kalp Kapanınca Rahim de Kapanır mı? (2)
Sanatla Terapide Sinema Terapi
Kardeş Kıskançlığı
Ya Sonra? Ne yaparım Senden Sonra?
Cinsel Kimlik Sapması
İlişkilerimizdeki İletişim Kalıpları (2)
İlişkilerimizdeki İletişim Kalıpları (1)
Histrionik Kişilik Bozukluğu...
Kişiler arası ilişkilerde sorunlar
Erkekte Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?
Cinsel saldırıların sıklığı
Kadına Yönelik Cinsel Şiddet!
Narsisistik (Benmerkezcil) Kişilik Bozukluğu
Seksin İyisi-Kötüsü Olur mu?
Antisosyal Kişilik Bozukluğu
Klinik özellikleri
Depresyon
Doğum Sonrası Hüzün
Bedensel Hastalıkla Başa Çıkma
Fiziksel Hastalığı Olanlarda Psikiyatrik Destek
Ergenlerde sınav kaygısı için neler yapılabilir?
Sınav Kaygısı Nedir?
Sosyal Paylaşım Sitelerinin Evliliklere Etkisi
Yeme Zorlukları,
Şizofreni
Eşinizin Genç Olması Daha mı İyi?
Kıskanç mıyım? Yok Canım!
AŞK BÜTÜN YOLCULUKTUR
AŞKIN GÖZÜ KÖRMÜ?
RUHSAL TRAVMALARDAN SONRA GÖRÜLEN SORUNLAR
RUHSAL TRAVMANIN ETKILERİ VE ÇARELERİ
DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU
MENOPOZDA EN SIK GÖRÜLEN CİNSEL YAŞAM SORUNLARI...
MENEPOZ ÖDÜL MÜ? CEZA MI?
Bilinçaltı inanç sizi öldürür de iyileştirir de
BİLİNÇ ALTININ ALTI İŞLEVİ
ZİHİN İKİ PARÇADIR...
HİPNOZ NE DEĞİLDİR?
HİPNOZ NE DEĞİLDİR? KİMLER HİPNOZ UYGULAYABİLİR?
TERAPİ SEANSLARINDA NELER YAPILIR?
KOGNİTİF DAVRANIŞÇI TERAPİ NEDİR?
AGORAFOBİ NEDİR?
PANİK BOZUKLUĞU NASIL OLUŞUR?
PANİK BOZUKLUK
YAYGIN DÜŞÜNME BİÇİMLERİ
BELIRLENEN SOSYAL DURUMLAR
SOSYAL FOBİ
DEPRESYONDA MISINIZ?
DEPRESYON BELİRTİLERİ
PSİKOTERAPI YARAR SAĞLAR MI?
PSİKİYATRİ NEDİR?
Haber Yazılımı