Yazı Detayı
26 Temmuz 2017 - Çarşamba 15:49
 
Van Gölü'nün keyfini çıkarın
Serpil Teker
 
 

Yazın kavurucu, bunaltıcı sıcak havalarında en güzel rahatlama, dinlenme yöntemi deniz veya göl suyuna girmektir. Vanlılar olarak bu konuda çok şanslıyız. Deniz dediğimiz Van Gölü'nün çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen sodyum klorür, magnezyum gibi maddelerle dolu sularında girdiğimizde adeta terapi oluyoruz. 

 

Su bizi serinletirken bir yandan da bedenimizi rahatlatır. Isınan vücudu bazen buz gibi, bazen ılık, bazen de sıcak deniz ve göl suyunda gevşemesi ve vücut ısısını düşürmesi, yazın en sevilen aktivitesini bizim için daha da önemli bir hale getirir.

 

 Sodalı, tuzlu Van Gölü suyunun yaz aylarında bedeni rahatlatması, serinlik vermesinin ötesinde cilt üzerinde olumlu etkileri de var.   Yaz aylarında Van  gölüne girerek hem rahatlıyor hem tedavi oluyoruz. 

 

Van Gölü'nün şifalı suyu ile ilgili 1980'li yıllarda dönemin Van valisine Alman bir vatandaştan mektup geliyor. Mektupta "Sedef hastası Alman vatandaş, 2 yıl üst üste Van Gölü'ne girdikten sonra hastalığı geçmiş. Ve Almanya'dan dönemin valisine mektup yazmış. Mektubunda, 'Van denizinde 2 yıl yüzdüm ve tedavi oldum. Bana fırsat verin ben Van'a geleyim. Bir tatil köyü oluşturayım. Ve her sene 10 bin Alman'ı Van'a getireyim. Çünkü Almanlar her sene aynı özellikteki bir gölden istifade etmek için İsrail'e gidiyorlar. Ben bu insanları Van'a getirebilirim' diye yazıyor.

 

2010 yılında Van'da Van Gölü'nün sağlık turizmine kazandırılması amacıyla Van Valiliği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Merit Şahmaran Oteli'nin destekleriyle 'Van Denizi Suyunun Sağlık Turizmi ve Cilt Bakımı Açısından Değerlendirilmesi' konulu bir çalıştay düzenlendi.

 

Bilim adamları günlerce hazırladıkları bildirilerinde Van Gölü sularının güzellik ve sağlık açısından hangi iksirleri sakladığını, hangi dertlere derman olduğunu ortaya koydular.

 

Van Gölü suyunun vücut üzerindeki etkileri, cilt üzerindeki etkilerinin bugüne kadar ciddi olarak araştırılmadığını uzmanlar göl suyunun sedef hastalığından ve diğer cilt hastalıklarına iyi geldiğini belirttiler.

 

Türkiye'nin en büyük gölü, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nün güzellik ve sağlık açısından hangi iksirleri sakladığını hangi dertlere derman olduğunu konuşuldu. Halk arasında Van Gölüne girdim egzamam, mantarım, sedef hastalığım iyileşti. İşte bu söylentiler bilim adamlarınca konuşuldu.

 

Çalıştayda bir sunum yapan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zeki Karagülle, Van Gölü suyunun sodyum klorür, magnezyum gibi maddeler içerdiğini bunun da cilt hastalıklarına iyi geldiğini söylemişti.   Suyun canlılığın kaynağı olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Karagülle göl suyuna dikkat çekerek şöyle diyor:  "Günümüzde uzayda yaşam var mı diye araştırmalar yapılırken, su var mı diye kontrol ediliyor. Çünkü en yaşamsal besin maddesi sudur. İnsanlar sadece su içerek başka besin almadan aylarca yaşamını sürdürebilir. Su aynı zamanda tedavilerde de kullanılmış. 24 saat içinde insan beyninden 1400 litre su geçiyor. Bu nedenle insanların günlük 2 litreden daha fazla su tüketmesi gerekiyor. Türkiye dünyanın en zengin yer altı ve yer üstü su kaynaklarına sahip. Yer üstü sularını yer altı sularından daha çok korumalıyız. Çünkü yer altı suları zaten koruma altında. Ancak yer üstü suları kirlenmeyle karşı karşıya. Yer üstü sularını koruduğumuz zaman şifalı özelliklerini de korumuş olacağız. Van Gölü suyu da içeriği ile zengin bir kaynak. Sodyum ve magnezyum içeriyor. Van denizi aynı zamanda klorür de içeriyor. Kesinlikle mineralli bir su. Van denizi suyu özel etkileri olan bir su. Bu suyu nasıl kullanabiliriz. Birincisi banyo amaçlı kullanılabilir. Romatizmal hastalıklarda kullanılabilir. Isıtılması durumunda romatizmal tedavilerde ideal bir su olabilir. Cilt hastalıkları konusunda olumlu etkileri olan bir su. Sedef hastalığının sodyum bikarbonatlı sularla tedavi edilebildiği kanıtlandı. Van Gölü suyunda da bunlar var. Akne, egzama gibi alanlarda da etkileri var. Ciltteki yaşlanmaya da olumlu etkileri var"

 

Van Gölü suyu sanki sihirli gibidir. İçerdiği zengin mineraller, negatif iyonlar, oksijen ve iyot gibi insan sağlığına mucizevi etkileri olan özellikleri vardır. Şehir merkezinde bu olumlu etkilerden uzak kaldığımızda, bütün bir kış Van Gölü kenarında dinlenmeyi, yenilenmeyi ve rahatlamayı hayal etmek, aslında denizin getirdiği şifa özlemindendir.

 

Van Gölü'nün sodalı tuzlu suyunun temizleyici ve iyileştirici özellikleri de yıllardır bilinmektedir. Van Gölü suyunun sinirleri hatta tüm vücudu yatıştırdığına inanmaktadırlar. Van Gölü suyu ise özellikle kan dolaşımını hızlandırır ve kasları rahatlatır. Kandaki oksijen miktarı artınca bağışıklık sistemi güçlenir.

 

Değerli okurlar Van Gölümüzün kıymetini bilelim.

 

Şu sayılı yaz günlerinde bol denizimizin sularında yüzerek rahatlayalım. Hem bedenimiz hem ruhumuz hem de cildimiz yenilenerek tazelensin.

 

 Yanı başınızda şifa kaynağı Van Gölü'nün keyfini doyasıya yaşayın.

 
Etiketler: Van, Gölü'nün, keyfini, çıkarın,
Yorumlar
Haber Yazılımı